Bratislavské legendy: O Červenom Kameni rozhodovalo 12 mudrcov

4406
Odvážneho jeleňa nájdete aj na samotnom nádvorí hradu
Odvážneho jeleňa nájdete aj na samotnom nádvorí hradu

Hrad Červený Kameň sa spája hneď s niekoľkými legendami. Tú o jeleňovi nájdete vyobrazenú aj v erbe Bratislavského samosprávneho kraja.

Jedna z legiend sa viaže k samotnej polohe hradu. O tom, kde bude postavený, sa radilo dvanásť mudrcov. Jedenásť ho chcelo mať na vrchu Kukla a dvanásty, najmladší, navrhoval protiľahlý kopec. Presne ten, na ktorom stojí hrad dnes. Dôvodom bolo, že vrch Kukla bol podľa mudrca plný strašidiel a mátoh a tie by pri samotnej stavbe mohli robiť problémy, strašili by robotníkov a rozhadzovali stavebný materiál.

Jedenásti mudrci však najmladšieho prehlasovali a začalo sa stavať na Kukle. Robotníci prvý deň stavby usilovne pracovali, avšak na druhý deň nebola po ich práci ani stopa. Základy sa ešte v ten deň našli na kopci oproti! Mudrci rýchlo pochopili, že s nadprirodzenými bytosťami sa neradno zahrávať, a preto súhlasili, aby stavba pokračovala na kopci, kde stojí Červený Kameň dnes.

Pôvodne mal hrad stáť na kopci Kukla. O jeho súčasnej polohe rozhodli podľa legendy mátohy a strašidlá

Legenda o jeleňovi a zlomenom kolese

Tento príbeh ste už určite počuli. Pálffyovskí páni sa raz v noci viezli lesom vo svojom koči a zrazu im do cesty skočil jeleň. Kone sa splašili a pri prudkom brzdení sa zlomilo koleso, takže páni nemohli pokračovať v ceste a museli prenocovať v lese. Keď sa rozvidnelo, zistili, že sa pred nimi rozprestiera obrovská priepasť a keby nebolo obetavého jeleňa, koč by do nej spadol. Motív pálffyovského erbu je súčasťou erbu Bratislavského kraja.