Bratislavský kraj opäť zorganizoval podujatie pod názvom Eko-fórum

258

Podujatie Eko-fórum s environ-mentálnou tematikou sa konalo v rámci kraja už šiestykrát, tentoraz pre stredné školy z Bratislavy. Na úvod vystúpila pani Mária Rajecká, riaditeľka odboru /územného plánovania , GIS a ŽP a riaditeľka Ekocentra Čunovo pani Viktória Dobošová. Upriamili pozornosť na pretvorený starý, chátrajúci kaštieľ na nové a moderné a atraktívne ekocentrum.

Cieľom stretnutia bola podpora výučby environmentálnej výchovy pre študentov stredných škôl sprostredkovaním informácií a príkladov dobrej praxe od poskytovateľov environmentálneho vzdelávania , výchovy a osvety.

Hlavnými témami ktoré rezonovali na podujatí v prvom bloku boli prezentácie o CHKO Dunajské Luhy, Dunaji – o vzácnom území v blízkosti MČ Čunovo, od OZ PLanet Lover zazneli príklady ako každý z nás vie prispieť k zmierňovaniu klimatických zmien a spolu s OZ Za Našu vodu zdôraznili potrebu informovania o vzácnosti kvalitnej vody nielen na Žitnom ostrove, ale aj na celej planéte. Zdôraznili, že pitná voda z kohútiku nie je ani v Európe samozrejmosťou a nečinnosťou sa môže stať že aj na Žitnom ostrove – najväčšej zásobárni pitnej vody v strednej Európe – môžeme prísť o tento poklad.

Potreba správneho separovania a recyklácie v podmienkach cirkulárnej ekonomiky zazneli v druhom bloku v prezentáciách od spoločnosti Natur-pack a Circular Shield. Nasledovali informácie od odborníkov na ochranu dropa veľkého a sokola kobcovitého, ktorého jediné miesto výskytu na celom Slovensku sa nachádza práve v blízkosti ekocentra na Syslovských poliach na trojmedzí SK-AT-HU. Túto tému zastrešili kolegovia z NO Ochrana dravcov na Slovensku a  Magistrátu hl.m. SR Bratislavy. Ďalším inšpirujúcim príspevkom k ochrane ovzdušia a krajiny bola okrem samotnej prednášky od kolegu z Banskobystrického samosprávneho kraja aj predstavenie novej knižky „Krajina, stromy a my“ ktorú ohodnotili učitelia, ale aj ostatní prednášajúci ako klenot nazerania na náš svet.

Na záver si 60-ti študenti z dvoch škôl – Gymanázium Bilikova a Grösslingova, mohli zasúťažiť po družstvách a najúspešnejší si okrem drobných predmetov mohli odniesť aj ovocné stromčeky, ktoré majú symbolizovať potrebu prehlbovania vzťahu k živej prírode a trvalú starostlivosť o naše okolie.

Víťazom súťaže sa stalo družstvo z Gymnázia Bilikova.

Ceny odovzdal podpredseda BSK, pán Martin Kuklovský, ktorý poďakoval študentom, predagógom za účasť a prezentujúcim za veľmi vydarené podujatie a vyjadril nádej, že v novom ekocentre Čunovo, sa budú stretávať ľudia s radosťou a potrebou všímať si a zveľaďovať naše okolie a poukazovať na dobré príklady ako si udržať našu planétu zdravšiu a krajšiu.

Viac informácií na tému environmentálne vzdelávanie, výchova a osveta v Bratislavskom kraji Vám rád podá regionálny koordinátor pre EVVO na: rudolf.bridzik@region-bsk.sk .