Tip na výlet: Zo Stupavy do Rače

1689

Romantický park, pekné miesta na piknik, schovaná studnička aj ohrada so zvieratami. Tento výlet je ako stvorený pre rodinu s väčšími deťmi.

Začnete v stupavskom parku, kde si môžete obzrieť Stupavský kaštieľ a park s jazierkom. Naša trasa vás ďalej zavedie cez Svätý vrch, Bystrické, okolo Bieleho a Dolného červeného kríža až do Rače. S prestávkou vám výlet potrvá tak 4-5 hodín, trasa je dlhá 17,5 km a prevýšenie 450 metrov. Šťastnú cestu.

Popis trasy: Stupava – Svätý vrch – Bystrické – Biely kríž – Dolný červený kríž – Rača

  • Do Stupavy sa dostaneme i cez víkend pohodlne spojom Slovak lines. Zo  zastávky blízko kostola, si môžeme v centre Stupavy pozrieť Stupavský kaštieľ s pekným parkom a jazierkom, pranier, či neďalekú kalváriu. Od kostola sa potom vyberieme po žltej turistickej značke smerom na Biely kríž. Začiatok výletu bude mierne stúpať, až sa dostaneme na tiahly hrebeň Svätého vrchu.
  • Tu už je to celkom pohodlná časť výletu, kde sa striedajú rovinaté úseky s kratšími úsekmi do kopca. Po trase budeme míňať Stupavskú strelnicu, či božiu muku na Klčovaniciach, alebo neďaleký mariánsky Biely kríž nad Mariankou. Za týmto krížom nás čaká jediné dlhšie, ale mierne stúpanie smerom na Biely kríž. Po jeho zdolaní máme po pár metroch pod lesnou cestou studničku Stupavienka, kde je možnosť nabrať si vodu. As i kilometer pred Bielym krížom budeme míňať pekne zrekonštruovaný Jajcajov kríž. Tesne pred koncom je po ľavej strane je malé jazierko a potom už len vystúpame po asfaltke k horárni Biely kríž.
  • Biely kríž je najnavštevovanejšia križovatka turistických a cyklistických trás nad Bratislavou. Na tomto mieste je zrekonštruovaná horáreň s možnosťou ubytovania, ohrada so zvieratami, dva bufety s možnosťou občerstvenia, pekná lúčka s prístreškami a s možnosťou posedenia. Tu je možnosť zmeniť cieľ výletu napríklad do Svätého Jura, Borinky, Vajnor, či do  Rače.
  • Naša trasa výletu z Bieleho kríža pokračuje ďalej po červenej turistickej značke. Kúsok sa vrátime po asfaltke odkiaľ sme prišli a potom ideme priamo po asfaltke cca 2,5 km mierne klesajúc smerom na Dolný červený kríž. Po ceste budeme míňať peknú lúčku s jazierkom, či trošku schovanú studničku Himligárka.
  • Dolný červený kríž je tiež obľúbené piknikové miesto nielen Bratislavčanov. Tu sa nachádza veľký drevený prístrešok, gril, stôl na stolný tenis, stoly s lavičkami, ohniská, udržiavaná lúka. Neďaleko je aj studnička Zbojníčka, kde sa dá nabrať pitná voda. Nad Dolným červeným krížom sa týči aj vrchol kopca Veľká Baňa, z ktorého je celkom pekný výhľad na východnú časť Malých Karpát.
  • Z Dolného červeného kríža pokračujeme ešte cca 200 m po asfaltovej ceste vpravo, kde prídeme k Zbojníckej studničke s dobrou pitnou vodou. Od nej budeme pokračovať ďalej doľava po zelenej turistickej značke. Po chvíli nás chodník dovedie na asfaltovú cestu a začneme po nej klesať až do Rače. Nad  Račou si môžeme všimnúť polder na potoku, ktorý nám zadržiava prívalové dažde z okolitých kopcov.
  • Na okraji lesa je parkovisko a pod ním známy račiansky amfiteáter, popri ktorom prejdeme a miestnymi ulicami sa dostaneme až na zastávku MHD, kde trasa nášho výletu končí.

Virtuálnu mapu nájdete tu.

Stupava, Kostol sv. Štefana
Kostol sv. Štefana
Stupava – Kaštieľ
Kaštieľ
Park pri kaštieli, Stupava
Stupava – pranier
Stupava – cyklosmerovníky
Stupava – Kalvária
Božia muka nad Mariánkou
Biely kríž nad Mariankou
Svätý vrch
Bystrická
Jajcayov kríž
Jazierko pod Bielym krížom
Biely kríž, chata Klinec
Biely kríž, Horáreň
Bufet u Kocmundu
Biely kríž, ohrada so zvieratami
Pod Bukovcom
Lipa na Prostrednom vrchu
Pri studničke Himligárka
Dolný Červený kríž
Dolný Červený kríž
Dolný Červený kríž
Studnička Zbojníčka
Veľká baňa
Veľká baňa, výhľad na Zobor
Polder nad Račou
Kúpalisko Zbojníčka
Rača, Kostol sv. Filipa a Jakuba
Virtuálnu mapu nájdete tu.