Britské dáta potvrdzujú, že vakcíny fungujú aj pri delta variante

3623

Niektorí spochybňovači očkovania používajú jednoduchý matematický trik v snahe presvedčiť, že vakcíny proti delta variantu nefungujú.

Posledné dáta z Veľkej Británie skutočne hovoria, že spomedzi 231 osôb vo veku nad 50 rokov, ktorí zomreli na Covid (delta variant), až polovicu z nich, teda 116 osôb, tvoria ľudia zaočkovaní oboma dávkami.

Na prvý pohľad sa tak môže zdať, že vakcíny nefungujú. V skutočnosti to je práve naopak.

Vo vekovej skupine nad 50 rokov je v Británii zaočkovaných vyše 90 percent ľudí. Ak teda porovnávame zaočkovaných a nezaočkovaných nad 50 rokov v Británii, porovnávame dve rozlične veľké skupiny: 90 percent plne zaočkovaných a 10 percent nezaočkovaných (alebo zaočkovaných iba jednou dávkou).

Ak v dvoch nerovnako veľkých skupinách máme približne rovnako veľký počet úmrtí, hovorí to pravý opak toho, čo naznačujú spochybňovači očkovania: vakcíny fungujú aj pri Delta variante. Pretože pravdepodobnosť úmrtia medzi zaočkovanými je mnohonásobne nižšia ako pravdepodobnosť úmrtia medzi nezaočkovanými.

Ak nás zaujíma účinnosť vakcín, správna otázka by znela: koľko by bolo v Británii úmrtí, keby sa tam neočkovalo?

Čiastkovú odpoveď môže naznačovať pohľad do krajín, v ktorých je rozšírený Delta variant, rastie im počet nových prípadov, ale majú nízku mieru zaočkovanosti: napríklad Tunisko (zaočkovanosť aspoň jednou dávkou 12%), Rusko (zaočkovanosť 18%) alebo Juhoafrická republika (zaočkovanosť 6,4%). V uplynulom týždni zomrelo v Tunisku 10 ľudí na milión obyvateľov, v Rusku 5 na milión a v Juhoafrickej republike zhruba 6 úmrtí na milión obyvateľov. Koľko to bolo vo Veľkej Británii? 0,38 úmrtí na milión obyvateľov.

Áno, medzi týmito úmrtiami bol vysoký pomer zaočkovaných. Platí, že čím väčšie percento zaočkovaných v krajine, tým väčšie percento zaočkovaných medzi mŕtvymi. Koľko je však tých úmrtí dokopy. Dnes máme množstvo štúdii, dát a príkladov z iných krajín, ktoré potvrdzujú, že čím viac je zaočkovaných, tým menej ľudí umiera.

Zaujímavosť:

Tomuto matematickému klamu sa odborne hovorí base rate fallacy. Napríklad: ak 90 percent zo všetkých vrážd tvoria praváci, znamená to, že praváci sú vo väčšej miere vrahovia a treba sa ich báť? Nie, iba ich je v populácii oveľa viac.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR