Buďme hrdí na seba a na Slovensko sa stalo posolstvom z Otvorenia Týždňa vedy a techniky na Slovensku

1340

„Pozerám sa na vás a vidím všetky zaplnené rady, vidím vaše oči a cítiť to na vás, že pre vedu žijete. Tieto projekty ste robili po večeroch a počas voľného času. Prirodzene chcete vyhrať a želám vám veľa šťastia. Aj ja som šťastný, že vás môžeme vidieť a prídem aj na budúci rok a v súťaži vás absolútne podporím. Pre mňa je to úplne niečo nové. O AMAVET-e som veľa nevedel. Som šťastný, že ste tu a prídete aj nabudúce. Keď dnes nevyhráte, tak vyhráte o rok alebo neskôr!“ Týmito slovami podporil súťaž mladých vedátorov známy slovenský vedec Pavol Čekan, PhD., B.Sc. zo spoločnosti MultiplexDX, ktorí daroval organizátorom Festivalu vedy a techniky AMAVET PCR testy, aby účastníci slovenského finále mohli prezentovať svoje vedátorské projekty prezenčne za prísnych hygienických podmienok v priestoroch Zážitkového centra vedy Aurelium v Bratislave.

24. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET (FVAT) sa uskutočnil od 8. do 9. novembra 2021 ako Otváracie podujatie Týždňa vedy a techniky na Slovensku (TVT), konané prezenčne. Z krajských kôl postúpilo na celoslovenské finále 61 súťažiacich so 44 vedátorskými projektami. Celkový počet účastníkov, vrátane sprevádzajúcich učiteľov, odbornej hodnotiacej komisie, hostí a organizátorov bol 120.

Už piaty rok je odborným garantom FVAT Slovenská akadémia vied spoločne s univerzitami – Žilinská univerzita v Žiline, Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave, Univerzita P.J. Šafárika v Košiciach a Slovenská technická univerzita v Bratislave.  Za všetkých garantov v otváracom príhovore prehovoril predseda Slovenskej akadémie vied prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., ktorý zdôraznil význam FVAT už oslovením účastníkov: „Milé budúce kolegyne a budúci kolegovia! AMAVET je jedno z najúžasnejších podujatí, ktoré na Slovensku máme. Dôvod je jednoduchý – budúcnosť si musíme pestovať dnes, pretože to, čo urobíme dnes sa prejaví v budúcnosti.“ SAV bola v tomto roku aj sponzorom podujatia, pretože Virologický ústav urobil analýzu PCR testov všetkým účastníkom festivalu AMAVET. Organizátori úprimne poďakovali Biomedicinskemu centru SAV za vykonanie RT-PCR testov, čím umožnili bezpečný priebeh podujatia.

Súčasťou otvorenia Týždňa vedy a techniky na Slovensku bola pre účastníkov FVAT aj krátka motivačná diskusia s hosťami a podporovateľmi festivalu AMAVET. Očakávaná účasť ministra školstva sa pred podujatím zmenila na účasť štátneho tajomníka, ktorý bol poverený vážnejšími úlohami a nakoniec tesne pred budúcich vedcov prišiel generálny riaditeľ Sekcie vedy a techniky Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu SR Mgr. Róbert Ševčík, PhD. Ďalšími účastníkmi debaty boli prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., predseda Slovenskej akadémie vied, Pavol Čekan, PhD., B.Sc., MultiplexDX, slovenský vedec pôsobiaci v oblasti molekulárnej biológie, biochémie a molekulárnej onkológie a za hostiteľa doc. JUDr. Marián Giba, PhD., predseda AMAVET-u.

Moderátor načrtol posolstvo otvorenia Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2021 a otvoril krátku diskusiu k 4 témam: Potreby škôl v súvislosti s popularizáciou vedy a techniky a podpora mladých talentov. Motivovanie žiakov študovať prírodné a technické vedy. Búranie mýtov o tom, ako pracuje vedec „v bielom plášti“. Odprezentovať vedecké poznatky zrozumiteľne publiku je najdôležitejšie.

Po zaujímavej diskusii pred mladými vedátormi z celého Slovenska zaznelo aj posolstvo Otvorenia TVT z úst predsedu SAV prof. Pavla Šajgalíka: „Súčasná pandémia má aj pozitívnu stránku. Uzavreli sa hranice a nič sme nemohli doviezť z Ameriky ani z iných krajín. Vtedy nastúpili úplne kvalifikovaní slovenskí vedeckí pracovníci a zrazu „zachránili“ Slovensko! Všetci si preto uvedomujeme, že existujú tu ľudia so zmyslom robiť dobrú vedu aj v Slovenskej republike. Buďme hrdí na seba a na Slovensko!“

Buďme hrdí na seba a na Slovensko sa stalo posolstvom z Otvorenia TVT a FVAT AMAVET 2021, s čím sa stotožnili všetci diskutujúci.

Aj napriek vysokej úrovni súťažných projektov, nie všetci mohli zvíťaziť na celoslovenskom finále. Veda je už taká, že neúspech posúva poznanie vpred. Mnohí žiaci si to už v tomto veku aj uvedomujú. Dôkaz o tom prišiel sms správou od učiteľky Mirky Feretovej z Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša v Prešove: „Chcem vám všetkým poďakovať za moje deti, ako vždy idú domov z festivalu AMAVET nadšené, plné elánu na ďalšiu prácu! Je skvelé, že ste našli odvahu uskutočniť FVAT prezenčne“.

Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) – Laureát Ceny za vedu a techniku 2018 v kategórii Popularizátor vedy – je záujmové občianske združenie, ktoré funguje na princípe neziskovej organizácie už 31 rokov! Združuje 4.500 aktívnych členov v 56-tich kluboch po celom Slovensku, ktoré pozitívne ovplyvňujú ich budúcu profesiu. Počas svojej existencie stál pri zrode mnohých úspešných projektov, ktoré sú zamerané na neformálne vzdelávanie mladých ľudí a naďalej prináša inšpirácie a rozvíja mladé talenty, podporuje dobré nápady a pomáha získavať hodnotné skúseností. Kluby pracujú v oblasti astronómie, robotiky, informatiky, biotechnológie, vied o zemi a v rôznych iných vedných disciplín. Medzi hlavné aktivity patria organizovanie Festivalu vedy a techniky AMAVET, Festival štyroch živlov AMAVET, interaktívna konferencia Junior Internet, celoslovenské kolo svetovej robotickej súťaže RoboRAVE, multidisciplinárny online seminár LaBáK, Cesty za vedou – do vedeckých inštitúcií, letné tábory, Zvedaví vedci, Anjeli deťom.

Zdroj: ts