Bývalý nočný salón v Sade Janka Kráľa sa zmení na štýlové bistro

1081

Zanedbanú budovu bývalého erotického salóna v bratislavskom Sade Janka Kráľa premenia na gastroprevádzku. Rekonštrukcia objektu, v ktorom zriadia aj bezbariérové verejné toalety a takisto zázemie pre Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, by sa mala začať v lete.

Na čo sa môžeme tešiť?

V objekte po rekonštrukcii vznikne moderná gastro prevádzka. Mesto obnoví pôvodnú presklenú fasádu smerom do parku. Budova sa tak krásne prepojí s okolitou zeleňou a vonkajším amfiteátrom. „Dáme preč mreže a opravíme aj fontánu, ktorá je súčasťou objektu. Na fasádu pod biely spišský travertín vrátime aj pôvodný keramický obklad,“ približuje mesto na sociálnej sieti.

Jednou z podmienok zadania je aj ekologická udržateľnosť budovy s cieľom využívať alternatívne zdroje energie. „Pre návštevníčky a návštevníkov Sadu Janka Kráľa budú k dispozícii bezbariérové verejné toalety. Počítame s tým, že tu bude mať zázemie aj naše BKIS pre kultúrne akcie v miniamfíku pred budovou. Dvor za budovou bude dočasne využívať aj Komunálny podnik ako skladové priestory a technické zázemie,“ dodáva.

Možno ste to nevedeli, no na tejto modernistickej budove pracoval v 80. rokoch aj uznávaný architekt Ferdinand Konček. Stavba z roku 1982 pôvodne slúžila všetkým návštevníčkam a návštevníkom sadu. Rovnako ako v dnešnom zámere aj pôvodný objekt bol rozdelený na dve časti – väčšia časť smerom k vonkajšiemu amfiteátru slúžila ako prevádzka s občerstvením, menšia časť smerom k dnešnému Auparku slúžila ako zázemie pre pracovníkov, ktorí mali na starosti údržbu zelene v Sade Janka Krála.

Príbeh tejto budovy sa však zmenil v roku 1995. Objekt sa dostal do súkromného vlastníctva a keďže nový majiteľ nemal veľký sentiment pre modernistické dedičstvo, pustil sa do 90tkovej rekonštrukcie. Zredukoval presklené plochy, odstránil keramický obklad spod travertínu a práve vtedy pribudli aj výrazné vonkajšie mreže. Vtedajší majiteľ zmenil aj funkciu celého objektu, čomu sa prispôsobila aj dispozícia budovy.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR