Cestári prosia vodičov, aby sa správali zodpovedne. Pezinská Baba je plná odpadkov

1329

Župní cestári zo spoločnosti Regionálne cesty Bratislava sa pustili do upratovania ciest, aby sa nám jazdilo príjemnejšie a bezpečnejšie. Mimoriadne znečistená je oblasť Pezinskej Baby, prosia preto vodičov a návštevníkov, aby im pomohli prírodu chrániť a boli k nej šetrnejší.

Pred pár dňami bol Svetový deň životného prostredia. V tej dobe nazbierali cestári v kraji obrovské množstvo odpadkov, špeciálne na Pezinskej Babe. Cestári prosia ľudí, aby boli zodpovednejší a pomohli im udržať okolie ciest čisté. K prosbe spoločnosti Regionálne cesty Bratislava sa pripájame aj my na župe – sami sa snažíme ísť v ochrane životného prostredia príkladom. Na úrade recyklujeme a postupne sme čoraz viac „zelení“ – takisto aj prevádzka našich škôl a zariadení je krok za krokom ekologickejšia.

Na Pezinskú Babu sa pravdepodobne vyváža aj stavebný a komunálny odpad

„Veľmi negatívnym zistením, ku ktorému sme počas uplynulých týždňov dospeli, je, že sa sem pravdepodobne vyváža aj stavebný a komunálny odpad vo väčšom rozsahu. Takéto konanie je skutočne neprijateľné,“ zdôrazňuje RCB na margo cesty vo svojej správe. Spoločnosť pripomína, že vyhodený odpad ohrozuje zvieratá, rastliny i kvalitu vody. Podotýka, že je dobré mať na pamäti aj fakt, že cigareta sa rozkladá tri roky, žuvačka päť rokov, plechovka 20 až 100 rokov, PET fľaše 100 až 1000 rokov a sklo 4000 rokov.

Počas letnej sezóny sa RCB venuje nielen opravám ciest a dopravného značenia, orezom drevín či koseniu, ale aj čisteniu a zbieraniu odpadu v blízkosti ciest v jej správe. Ide o cesty II. a III. triedy v Bratislavskom kraji. Vyzbieraný odpad sa následne vyseparuje a odnesie do zberného dvora na ďalšie spracovanie. Podľa generálneho riaditeľa RCB Rastislava Gajarského sa s odchodom zimnej sezóny opäť ukázala nezodpovednosť niektorých šoférov. „Okrem bežného komunálneho odpadu, ktorý pri krajniciach ciest či v priekopách nemá čo robiť, kolegovia odstraňujú rôzne odpadnuté súčasti vozidiel, pneumatiky, ale aj pozostatky po dopravných nehodách a podobne,“ približuje Gajarský. Počas mája cestári vyčistili viac ako 70 kilometrov ciest.