Chanuka: Sviatok svetiel je našim Vianociam podobnejší, ako si myslíme

4659

Pred holokaustom tvorili Židia skoro 11 % obyvateľov a v Bratislave je dodnes najväčšia židovská obec v krajine. Aj keď sme prišli o veľa vzácnych stavieb, niektoré miesta nám bohatú židovskú históriu pripomínajú aj naďalej.

Napríklad Rybné námestie. Kedysi na ňom stála synagóga, ktorá musela ustúpiť stavbe Mosta SNP. V súčasnosti je miestom spomienkových stretnutí, ale v týchto dňoch žiari aj svetlom chanukových sviečok. Naša župa sa zasadzuje o to, aby sme židovské kultúrne dedičstvo chránili a zároveň vzdelávali deti aj dospelých. Radi by som preto napísal viac o Chanuke, ktorá sa aj tento rok prekrýva s kresťanskými Vianocami. Veríme, že vzdelanie je jedným z pilierov tolerancie.

Židovská Chanuka je Sviatkom svetiel. Symbolika svetiel vychádza z príbehu, kedy povstalci po dlhých bojoch oslobodili jeruzalemský chrám. Keď v ňom zapálili večné svetlo, zistili, že olej im stačí iba na jeden deň. Legenda však hovorí, že sa stal zázrak a olej vydržal celých osem dní, až po výrobu nového.

Nemusí byť pravidlom, že sa Chanuka odohráva v čase našich Vianoc, ale posledné roky tak vychádza. Trvá osem dní, počas ktorých sa postupne zažínajú sviece na špeciálnom osemramennom svietniku. Deviate rameno slúži ako pomocné – na sviečku, od ktorej sa odpaľujú ostatné. Počas týchto večerov sa rodina stretáva, spoločne spievajú a čítajú si príbehy o pôvode sviatku, hodujú.

Najznámejšie chanukové špeciality sú vyprážané šišky a zemiakové placky, v niektorých rodinách je to, podobne, ako u nás, aj ryba. Židia nemajú stromček a nedávajú si darčeky, ale mnohé deti dostávajú napríklad čokoládové mince. A to najdôležitejšie, čo má Chanuka s Vianocami spoločné: je to čas, ktorý trávi rodina spolu. Sú to sviatky svetiel a radosti.