Čiernobiela Bratislava Antona Šmotláka. Navštívte výstavu v uliciach mesta

1453
Bratislavská panoráma 1964

Bratislavská organizácia cestovného ruchu po roku príprav dokončila exteriérovú výstavu fotografií „Black and White Bratislava“, venovanú 100. výročiu narodenia fotografa, Bratislavčana Antona Šmotláka.

Výstava je poctou fotografovi Antonovi Šmotlákovi k jeho storočnici. Prostredníctvom 12 diel zhotovených v 50. a 60. rokoch minulého storočia ponúka priamo na autentických miestach mesta možnosť zamyslieť sa nad plynutím času a premenami Bratislavy. Výstava potrvá do 30.6.

Výstavný okruh Čiernobiela Bratislava Antona Šmotláka má 5 km a je dostupný pešo, na bicykli aj kolobežke. Fotografie sú inštalované na špeciálnych, na tento zámer vytvorených exteriérových nosičoch a majú ambíciu otvoriť kontinuálnu prezentáciu diel rôznych autorov v otvorenom priestore nášho mesta.

Anton Šmotlák „patril k prvým slovenským fotografom, ktorí sa v rámci živej či priamej fotografie postarali o uvoľnenie z dogiem socialistického realizmu. Spontánne a bez predsudkov zaznamenával okamihy z bežného života v Bratislave, ale aj inde na Slovensku. Do fotografie vniesol hybný moment, akceleráciu diania, razanciu v záberoch, akýsi fotografický „drajv“.“

Michalská ulica 1968
Propeler na Dunaji 1955
Radosť v Petržalke 1959

Ktovie, ako by fotografoval dnes svoju milovanú Bratislavu a jej atmosféru autor, výnimočný obrazový kronikár Anton Šmotlák, ktorý obsiahol taký široký register tém a spracoval ich s takým porozumením ako máloktorý slovenský fotograf.

Vlastná výstava je koncipovaná ako „walk with art“ a ponúka po roku pandemického uzavretia, v prvých okamihoch uvoľnenia vychádzku s umením. Je to tiež prvá výstava v Bratislave, ktorá je celá na trase 5,6 km dostupná na bicykli. Pre výstavu vnikol aj nový typ výstavného objektu, ktoré je zásobovaný zelenou energiou slnka a v noci svieti.

Zdroj: www.visitbratislava.com