Čo ponúkajú župné divadlá v decembri?

1237

Divadelníci všetkých divadiel v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja prijali s veľkou úľavou uvoľňované opatrenia a s nadšením otvorili svoje brány verejnosti. aj záverom roka

Divadlo ASTORKA KORZO´90 opäť začalo hrať. Kapacitu sály znížili kvôli hygienickým opatreniam na polovicu. Verejnosti sa otvorili 24. novembra 2020 predstavením Na koho to slovo padne. a stihli odohrať ešte ďalšie tri predstavenia. V decembri pokračujú siedmymi predstaveniami. Hneď v prvý decembrový deň odohrajú predstavenie Pohľad z mosta, ktorého premiéru odohrali v septembri tohto roka. Ďalej budú pokračovať inscenáciami Sen svätojánskej noci, Idiot, Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia, Komúna aj Čudné popoludnie Dr. Zvonka Burkeho. V novembri uviedli tiež derniéru hry Letmý sneh, ktorá bola do posledného miesta vypredaná. V tento deň divadlo svojou návštevou poctila aj pani prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Okrem veľkej divadelnej sály v budove Ministerstva kultúry SR konečne spustili projekty aj v novom divadelnom priestore na Mickiewiczovej ulici č.2, v Štúdiu A2 – Novom župnom divadle. 30. novembra tam uviedli inscenáciu Túlavého divadla s názvom Reparát z povinného čítania. Vo štvrtok 3. decembra 2020 bude Túlavé divadlo v A2-ke pokračovať, tento krát uvedie hru NONsenS noci svätojánskej.

Pre divákov a priaznivcov si pripravili divadelníci nový propagačno-informačný bulletin ASTORKOVINY, plný noviniek o pripravovanej inscenácii Nevesta, ale s mnohými inými zaujímavosťami.

Divadlo ARÉNA tiež upravilo hľadisko na polovičnú kapacitu a v platnosti sú aj ostatné hygienické opatrenia. V úvode divadelnej sezóny 2020/2021 pripravilo premiéru inscenácie JÁNOŠÍK, ktorá sa mala uskutočniť dňa 9. októbra 2020. Vzhľadom na vtedajšiu zlú pandemickú situáciu sa premiéra v plánovanom termíne neuskutočnila. Po uvoľnení opatrení si ju po prvýkrát mohli pozrieť návštevníci v rámci verejnej generálky, dňa 16. novembra 2020. Na premiéru sa môžetetešiť v dňoch 7. a 8. decembra 2020. Hra Jakuba Nvotu, napísaná na objednávku Divadla Aréna je realizovaná v spolupráci s Historickým ústavom SAV. Predstaví osudy národného hrdinu Juraja Jánošíka v novom svetle, na základe autentických dobových materiálov. Postupne v priebehu mesiaca odohrajú v divadle ďalšie predstavenia – Írska kliatba, Venuša v kožuchu, Closer (Na dotyk) ale aj detské predstavenie Zvieratká na letisku,ktoré odohrajú na Mikuláša. 10. a 11. decembra odštartuje ďalší ročník Gypsy Jazz Festival, ktorého organizátorom je popredný slovenský saxofonista Milo Suchomel.

Bratislavské bábkové divadlo pripravilo pre svojich návštevníkov počas decembra pravidelné predstavenia pre rodiny s deťmi vždy vo štvrtok a oba víkendové dni. Postupne odohrajú naposledy predstavenie Záhrada nikdy nespí 5., 6. a 10. 12 – kvôli prudkému ochladeniu je toto exteriérové predstavenie dočasne stiahnuté, avšak pokračovať bude v jarných a letných mesiacoch. Počas víkendov môžete so svojimi ratoolesťami navštíviť predstavenia Popolvár, Vianočná pohľadnica a 13. decembra bude mať derniéru predstavenie Drevený tato. Tesne pred Vianocami si môžete navodiť vianočnú atmosféru aj pri spracovaní tradičnej zimnej rozprávky Snehová kráľovná. Pre všetkých svojich priaznivcov pripravili divadelníci z bábkového divadla malý darček, viac sa dozvie ten, kto sa pozrie na https://youtu.be/T3iBYxBrK2I

Divadlo LUDUS ako jediné zatiaľ nehrá, nakoľko je jeho produkcia určená predovšetkým základným a stredným školám. Divadelníci však ani tam nezaháľajú a pripravujú, skúšajú, nakrúcajú a dokumentujú, aby mohli po úplnom zrušení všetkých proti pandemických opatrení opäť naplno spustiť divadelnú produkciu.

Veríme, že si z programu našich divadiel vyberiete to svoje predstavenie, ktoré vás poteší a ďakujeme za na vašu priazeň!