Detská univerzita Komenského je tu 20 rokov. Letnú školu zahájili slávnostné imatrikulácie

815
FOTO TASR - Jaroslav Novák

Detskú univerzitu Komenského organizuje župné Divadlo Aréna v spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave od roku 2003. Sme radi, že môžeme byť súčasťou projektu, ktorý deti vzdeláva, zabáva a pripravuje na akademickú cestu.

Okrem toho, že sa tu dozviete veľa vedomostí, dozviete sa aj, čo je pravda a čo je spravodlivosť. Vaši prednášajúci vás v tom budú viesť nielen svojimi prednáškami a slovom, ale aj svojimi postojmi. Držím vám do ďalšieho vzdelávania palce a prajem veľa radosti a priateľstiev,“ povedal počas slávnostnej imatrikulácie vicežupan BSK Juraj Štekláč.

Deti pred začiatkom prvej prednášky zložili imatrikulačný sľub a je pre ne pripravených deväť prednášok od docentov a profesorov, ktoré sú sprevádzané 15 workshopmi. Počas 20 rokov vyšlo z univerzity cez 10.000 absolventov a momentálne je plná kapacita záujemcov. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Je to spojenie vedy a umenia,“ uviedol o projekte riaditeľ Arény Juraj Kukura. Prednášky sa budú konať aj na divadelných doskách a začínajú sa témou „Prečo musíme podporovať umenie a kultúru?“, ktorú predniesla vedúca oddelenia kultúry Úradu BSK Svetlana Waradzinová.

„Táto krajina potrebuje ľudí, ktorí sú zvedaví a chcú na sebe pracovať. Vy ste sa týmto činom prihlásili k návyku na sebe pracovať,“ povedal deťom rektor Univerzity Komenského Marek Števček, ktorý podotkol, že mnohé z nich vidí už niekoľkýkrát. Dodal, že je tento ročník špecifický tým, že sa snažili pri tvorbe prednášok akceptovať aj návrhy študentov. „Vždy sa snažíme namiešať ten kokteil tak, aby boli zastúpené prírodné vedy, spoločenské vedy, umenie a kultúra.“

Dvadsiaty ročník DUK sa koná prezenčne a 12. rok aj dištančne formou živého streamovania prednášok. Počas letných prázdnin deti vo veku od deviatich do 14 rokov môžu aj takto objavovať a spoznávať nové témy formou vysokoškolských prednášok. Študenti sa dozvedia napríklad, prečo a ako vznikol vesmír, hviezdy a planéty, prečo budú vlaky lietať či to, prečo existujú vojny a z akých dôvodov sa vedú. Slávnostne promovaní budú študenti, ktorí absolvujú najmenej šesť z deviatich prednášok,“ uvádza TASR.