Detský čin roka hľadá deti, ktoré pomáhajú druhým a sú citlivé k prírode

612
Občianske združenie Detský čin roka otvára tohtoročnú výzvu
Občianske združenie Detský čin roka otvára tohtoročnú výzvu

Občianske združenie Detský čin roka otvára tohtoročnú výzvu a hľadá deti, ktoré pomáhajú svojim blízkym, kamarátom či cudzím ľuďom a sú citlivé k prírode i zvieratám. Správu o dobrých skutkoch detí je možné zasielať do 30. júna. TASR o tom informovala koordinátorka projektu Detský čin roka Magdaléna Fábryová.

„Pisatelia môžu zaradiť dobré skutky do niektorej z ôsmich kategórií, ako záchrana života, pomoc v rodine, pomoc rovesníkom, pomoc ľuďom, pomoc prírode, dobrý nápad, Cena Sašky Fischerovej – malý veľký čin a novej kategórie – dobrý čin na nete,“ priblížila.

Poukázala, že deti môžu napísať o svojich dobrých skutkoch, za ktoré sú považované nielen veľké činy, ako napríklad záchrana života. „Ale i každodenné drobné skutky vykonané s dobrým úmyslom pomôcť, potešiť, prekvapiť, podporiť,“ doplnila Fábryová.

Deti môžu písať i o činoch svojich kamarátov, ktoré si všimli a myslia si, že by mali byť ocenené. „Dobré skutky detí do 15 rokov môžu prihlásiť aj rodičia, pedagógovia a ostatní dospelí,“ poradila koordinátorka projektu. Dôležité sú podľa nej aj kolektívne dobré skutky, na ktorých sa deti spoločne dohodnú a zrealizujú ich.

„Žijeme veľmi náročnú dobu. Spoločnosť je presýtená negatívnymi náladami a práve v tomto období príbehy a pozitívne detské skutky prinášajú vieru a nádej, že sa aj dobré veci dejú okolo nás,“ uviedla štatutárka občianskeho združenia Saša Broadhurst-Petrovická.

Ocenenie Detský čin roka by malo získať osem skutkov, o ktorých rozhodne detská porota. „Deti, ktorých dobré skutky získajú najväčšiu podporu detskej poroty, budú ocenené na slávnostnom vyhodnotení projektu v decembri,“ priblížila Fábryová. V poradí 23. ročník projektu sa uskutoční pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Zdroj: TASR