Deviaty ročník celoslovenskej recitačnej súťaže Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča sa konal online

954

Nové časy si žiadajú nové riešenia. Deviaty ročník celoslovenskej recitačnej súťaže Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča (obvodné kolo), nad ktorým prevzala záštitu starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová, sa tentoraz konal – online.

Paradoxne, práve tohto ročníka sa zúčastnil najväčší počet amatérskych recitátorov. Svoje príspevky poslalo rekordných 83 účastníkov.

„Je to prejav nezlomnosti ľudského ducha, ktorý sa túži presadiť v každej situácii. V čase pandémie je kultúra na jednej strane krehká a ohrozená, na strane druhej nám práve ona pomáha prežiť tieto časy v duševnom zdraví. Recitovať možno vyložiť od slova znova precítiť, a to vyžaruje zo všetkých ocenených,“ povedala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Recitátori siahli predovšetkým po dielach slovenských básnikov Daniela Heviera, Ľubomíra Feldeka, Milana Rúfus, ale aj obľúbeného svetového detského autora Roalda Dahla či francúzskeho medzivojnového básnika Roberta Desnosa.

Predseda poroty a propagátor recitácie Štefan Bučko upozornil aj na fenomén, ktorý sa v dobe covidu v umeleckej sfére udomácnil. „Tento ročník nás obral o napätie, o to s čím je konfrontovaný každý umelec, keď vystupuje naživo – podať jedinečný výkon na danom mieste pred publikom. Verím, že toto už čoskoro pominie.“

Zdroj: Staré Mesto; Foto: Barbora Jančárová