Divadlo Astorka Korzo ´90 pozýva na premiéru komédie Revízor

2003

Divadlo ASTORKA Korzo ´90 v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave predstavujú komédiu Revízor, ktorá bude mať premiéru už 13. 11. 2019!

Skorumpovaní štátni úradníci sú zdesení, pretože nečakaná kontrola zhora ich môže stáť všetko. Prídu o moc, o nahonobené úplatky obrovských rozmerov, o politický vplyv.

A je možné, že ich dostihne aj spravodlivosť so zaviazanými očami… je nám to povedomé, však?

Nedeje sa to len v našich časoch a u nás, dielo Nikolaja V. Gogoľa spôsobilo spoločenské zemetrasenie aj v Rusku v 19. storočí.

Ale netreba ísť do Gogoľovej krajiny, ani do 19. storočia, ani do čias totality, ktorej sme sa zbavili po 1989. Zostaňme u nás, doma, a pozrime si príbeh, kde si medzi riadkami prečítame, v akej obludnej groteske žijeme.

  • Ako by povedal sám Gogoľ: v komédii uvidíme aká diabolská moc nás má vo svojich rukách.
  • Ako by uhrančivo povedal režisér pripravovanej komédie v Astorke, Łukasz Kos: “je to horor!”

A prostredníctvom komédie, jednej z najslávnejších všetkých čias, vieme na túto diabolskú hororovú bludu korupcie poukázať, vysmiať sa z nej a pomôcť otupiť jej silu.

No, zdá sa nám, že my by sme nikdy nič také nespravili? Komédia Revízor odhaľuje ľudskú povahu ako takú. A napokon, aj zúfalý, ten najvyšší, predstaviteľ moci v hre kričí: “Čomu sa smejete? Sami sebe sa smejete!” Pretože nielen on sa dopustil krádeže, krivdy a zneužitia moci.

Režisér Łukasz Kos:

„Revizor je komédia. Ale tiež to je politická hra. Zároveň je to hra metafyzická. Nikolaj Vasilievič Gogoľ: „V celej mojej tvorbe išlo mi o jedno: aby sa človek vysmial z diabla.“ Pre neho to bola hra o príchode antikrista. V našej koncepcii sa „Revízor“ odohráva v súčasnej ruskej provincii, kde sa celý čas obrodzujú a stále žijú mechanizmy totalitné, opísané Gogoľom. Aj na Slovensku, aj v Poľsku sovietsky komunizmus vtlačil znamenie, od ktorého sa nedokážeme oslobodiť a stále ho nevedomky odovzdávame nasledujúcim pokoleniam. A užasnuto ho pozorujeme v sebe a vôkol nás. „Z čoho sa smejete? Sami zo seba sa smejete!“

Poľský režisér Łukasz Kos odhaľuje popri politicko-kritickom kontexte Gogoľovho diela i jeho duchovný a v mnohom mystický svet. Metafyzické presahy v jeho diele sú blízke naturelu režiséra, ktorý spolupracoval napríklad s A. Wajdom a K. Lupom a inscenoval o. i. A. Mickiewicza, I. Villqista, S. I. Witkiewicza, I. Wyrypajewa, M. Walczaka, Wyspiańskieho, J. Słowackieho, Homéra/Alessandra Barrica, D. Masłowsku. H. Levina (Teatr Ludowy, Teatr Narodowy, Teatr Dramatyczny, Teatr Nowy w Łodzi, Teatr Polski, Wrocław, Teatr Rozmaitości, Teatr Narodowy, Bayerische Staatsoper a ď.), čiže často autorov, ktorých záujem o ľudskú spoločnosť je v prepojení s vnímaním aj iracionálnych rovín bytia.

Účinkujú: Boris Farkaš, Marta Sládečková, Zuzana Konečná, Róbert Jakab, Vlado Černý, Ady Hajdu, Matej Landl, Marián Labuda, Marián Miezga, Miroslav Noga, Peter Šimun, Pavol Šimun, Sarah Arató a. h., Broňa Kováčiková a. h., Tomáš Mrekaj a. h., Ľudovít Cittel a. h.