Dnes je 75. výročie víťazstva nad fašizmom

1917
Výročie víťazstva nad fašizmom

Európa si dnes pripomína 75 rokov od ukončenia II. Svetovej vojny.

Druhá svetová vojna bola najväčším ozbrojeným konfliktom v našich dejinách a zomrelo v nej odhadom 50 až 60 miliónov ľudí.

„Pre väčšinu z nás je život v mieri samozrejmosťou. Seniori vyššieho veku sa ešte azda dokážu rozpomenúť na udalosti spred 75 rokov, kedy sa ukončila jedna z najtragickejších udalostí v dejinách ľudstva – II. Svetová vojna. Ostatní o týchto udalostiach vieme iba z učebníc, z médií a z rozprávania.

Európa a celý svet si dnes pripomína 75. výročie úspešného boja proti fašizmu a víťazstvo spojencov. Uplynulo 75 rokov od ukončenia najrozsiahlejšieho a najničivejšieho vojenského konfliktu medzi národmi. Neopísateľné utrpenie, hlad, bieda, dennodenný strach o život, smrť nie len na fronte, ale aj medzi civilnými obyvateľmi – to je výpočet vojny, ktorá v histórii nemá obdoby.

Aby sme my dnes mohli žiť v slobode, osloboditelia položili vlastný život. Preto si v dnešný deň uctievame ich pamiatku. Je pre mňa samozrejmé, že v našej pamäti musí navždy zostať spomienka na osloboditeľov, na ich hrdinstvo a odvahu. Opatrujme v našich srdciach úctu ku všetkým bojovníkom proti nacizmu a fašizmu a nezabúdajme na hrôzy vojny, pretože iba tak existuje nádej, že sa podobné udalosti nezopakujú.

V čase druhej svetovej vojny sa musel spojiť celý demokratický svet, aby spoločne dokázal zabrániť plánu vyhladenia celých národov a rás a z pohľadu nášho kontinentu, aby zabránil záhube európskej civilizácie. V tomto nie úsilí, ale v tomto boji stáli aj Slováci. Po boku oslobodzovacej armády hrdinsky bojoval Prvý československý armádny zbor, v Sovietskom zväze vznikla paradesantná brigáda. Jej význam a hrdinstvo sa ukázali v Slovenskom národnom povstaní, ako aj pri oslobodzovaní územia Slovenska, vrátane oslobodenia nášho hlavného mesta Bratislavy, sídla Bratislavského samosprávneho kraja.

Župan Juraj Droba si dnes uctil pamiatku obetí II. Svetovej vojny

Je to súčasť našej histórie, ukážka odvážneho ducha Slovákov a národov žijúcich na našom území. Výročie ukončenia II. Svetovej vojny považujem za vhodný moment na opakovanie a zdôrazňovanie potreby a významu spoločného mierového úsilia Európy o jednotu a spoluprácu, ako memento a nekončiace varovanie všetkých generácií pred hrôzami vojny. Na význam zápasu za slobodu a život v mieri nemôžeme rezignovať. Ako predseda samosprávneho kraja a teda ako politický reprezentant občanov konkrétneho územia budem vždy presadzovať vzájomnú úctu a potrebu medziregionálnej spolupráce. Vždy s vedomím spoluzodpovednosti za rozvoj demokracie, ktorej výsledkom je mier, sloboda a bezpečný život občanov.

Česť pamiatke desiatkam miliónov padlých hrdinov za našu slobodu!“ uviedol na svojom Facebooku k dnešnému výročiu župan BSK Juraj Droba.