Dnes je svetový deň bez mobilu. Vymeňte ho za pohyb!

4303

Dnes si pripomíname Svetový deň bez mobilu. Pre mnohých tento deň predstavuje „koniec sveta“. Väčšina ľudí chytí do ruky telefón viac než stokrát denne. Niektorí ľudia trávia na svojom telefóne viac času ako rozhovorom s ľuďmi. Okrem telefonovania nám nahrádzajú fotoaparáty, hudobné prehrávače, kalendáre a mnoho ďalších dôležitých zariadení, ktoré by sme inak nosili pri sebe. So smartfónmi sa zobúdzame, zaspávame, chodíme s nimi na toaletu a online sme takmer nonstop.

Šiesty február je Svetovým dňom bez mobilu. Prvýkrát sa oslavoval v roku 2001 a vznikol z iniciatívy francúzskeho spisovateľa Phila Marsoa, ktorý napísal knihu o mobile. Ten chcel svojou myšlienkou najmä vyzvať ľudí, aby sa zamysleli nad svojimi životmi pod vplyvom týchto komunikačných prostriedkov.

Nebezpečne nákazlivý

Technológie nám život nielen uľahčujú. V množstve prípadov sa totiž ľudia stávajú od telefónov závislými. Stali sme sa otrokmi vlastného telefónu. Na sms správu odpovedáme obratom, aj keď sme vonku s kamarátmi a daná správa nie je až taká dôležitá. Viac než dve tretiny všetkých ľudí kontrolujú svoj telefón každú hodinu.

Stali sme sa zraniteľnejšími

Mobily nám umožnili, že nikdy nebolo jednoduchšie spojiť sa s niekým. Na druhej strane, mávame problémy nadviazať skutočné, zmysluplné spojenia. V dnešnej dobe sa stáva minimálne, že vás niekto osloví na ulici so záujmom spoznať vás a radšej skúsi šťastie a možno vás nájde na sociálnej sieti, alebo v nejakej aplikácií. Stali sme sa viac zraniteľnejšími a bojazlivejšími, pretože odmietnutie cez telefón je asi menej nepríjemné. Ľudia si vďaka sociálnym sieťach vylepšujú identitu a ukazujú aj to, čo nemajú. Virtuálny svet je skvelým miestom na napĺňanie predstáv o tom, čo chceme.

Do slovníka sa potom dostávajú aj také termíny ako nomofóbia – strach z odlúčenia od mobilných telefónov. Je znakom, že k mobilnému aparátu si vytvárame silnú psychickú väzbu, čo sa podľa odborníkov týka najmä mladších vekových skupín.

Viac pohybu-menej online

Moderná technika by nám mala čas skôr šetriť, ako nám ho brať. U mnohých z nás je to však práve naopak. Aj Svetový deň bez mobilu by tak mohol byť prvým dňom nového životného štýlu, ktorý by sa niesol v duchu hesla – viac pohybu, menej online.

V minulosti by sme pravdepodobne deň bez mobilu zvládli úplne bez problémov. A teraz prichádza otázka. Zvládli by ste takýto deň aj teraz? Začať môžete už dnes, práve v svetový deň bez mobilu. Začať môžete napríklad chôdzou, ktorá je vhodná pre všetky vekové kategórie a prídete pri  nej na iné myšlienky. Telefón si však nezabudnite nechať doma.