Dnes si pripomíname Svetový deň Braillovho písma

2956

4. január sa slávi ako Svetový deň Braillovho písma. Vyhlásila ho Organizácia Spojených národov, aby svet uznal význam tohto písma. V tento deň má svet uznať právo zrakovo postihnutých ľudí na prístup k Braillovmu písmu a upozorniť zdravú populáciu na dôležitosť tejto otázky. Tento rok uplynulo 211 rokov od narodenia tvorcu písma pre nevidiacich Louisa Brailla a 191 rokov od prvej verzie Braillovho písma. Na Slovensku zrakovo postihnutým ľuďom pomáha Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Kto bol Louis Braille?

Louis Braille sa narodil 4. januára 1809 vo francúzskej dedinke Coupvray vzdialenej približne 40 kilometrov od Paríža. Pri návšteve v dielni, kde pracoval jeho otec, trojročný Louis v behu spadol a vypichol si pravé oko šidlom, ktoré držal v ruke. Odbornú lekársku pomoc mu v týchto časoch nebolo možné hneď poskytnúť, chirurgia bola na nízkej úrovni, lekárska veda ešte nepoznala účinné antiseptiká a antibiotiká. To bolo príčinou, že infekcia sa rozšírila aj na druhé oko a Louis Braille oslepol.

Až do desiatich rokov chodil v rodisku aj do školy. V roku 1819 na odporúčanie abbé Palluya a učiteľa Antoina Bechereta odišiel z Coupvray do špecializovanej školy, Kráľovského ústavu mladých nevidiacich v Paríži. Neskôr zariadenie, ktoré v roku 1784 založil Valentin Haüy, premenovali na Národný ústav mladých nevidiacich. V ústave strávil 24 rokov života a v ňom vypracoval systém písma, ktoré nesie dodnes jeho meno.

V roku 1821 kapitán Charles Barbier de la Serre v Kráľovskom ústave mladých nevidiacich prezentoval systém písania, ktorý používala armáda na komunikáciu v noci. Systém využívajúci zvuky bol síce neúplný, ale Brailla veľmi zaujal. Pustil sa do jeho zlepšovania tým, že nahradil zvuky písmenami a chýbajúce znaky doplnil symbolmi.

Ako 12-ročný začal Braille vypracúvať svoj systém písma. Prvú verziu zhotovil v roku 1829 a tlačou vyšiel ako 32 stranová brožúra. Definitívne svoje písmo dokončil v roku 1837. Dejiny Francúzska v troch zväzkoch sa stali prvou knihou napísanou v tomto písme. Zakrátko, v roku 1844, nevidiaci na celom svete uznali a prijali Braillovo písmo za svoje.

V roku 1835 sa u Brailla prejavili po prvý raz príznaky ochorenia na tuberkulózu. Postupom rokov sa choroba rozvíjala aj v dôsledku nevhodných hygienických podmienok v ústave. Večer 6. januára 1852 vo veku 43 rokov zomrel.

Zdroj: TASR, UNSS.sk