Dolné Rakúsko nám priviezlo štyri kamióny humanitárnej pomoci

1194

V nedeľu 13. marca sme prijali humanitárnu zásielku od nášho cezhraničného partnera, spolkovej krajiny Dolné Rakúsko. Konvoj štyroch kamiónov priviezol hygienické potreby, hračky i ďalšie predmety dennej spotreby pre ľudí, ktorí utekajú pred vojnou.

Partnerstvo Bratislavskej župy a Dolného Rakúska je mimoriadne pevné. Teraz sa ukázal aj jeho ľudský rozmer. Krajinský radca Martin Eichtinger mi v stredu zavolal, že nám v nedeľu privezú štyri plne naložené kamióny humanitárnej pomoci. Zásielka pochádza zo zbierok domácností v celej spolkovej krajine. Sú tam mydlá, toaletný papier, kefky, hygienické vložky, zubné pasty, ale aj hračky či farbičky pre deti. Všetky tieto veci sú navyše rozdelené do balíčkov, takže už nebude potrebné predmety ďalej triediť a skladať. Pomoc prišla v správny čas a veľmi si vážim, že okrem spolupráce na pekných projektoch dokážeme spojiť sily aj v ťažkých časoch. Oceňujem aj angažovanosť civilnej ochrany a dobrovoľných hasičov, ktorí zabezpečili transport. Polovicu zásielky posielame na východnú hranicu a ukrajinské územie, polovica zostane v našom kraji, keďže mnohí ľudia z Ukrajiny smerujú sem. Zo srdca našim rakúskym partnerom ďakujem,“ vyhlásil pri preberaní zásielky bratislavský župan Juraj Droba.

Krajinský radca Dolného Rakúska Martin Eichtinger spresnil, že humanitárna zásielka pochádza zo zbierok domácností v celej spolkovej krajine. „Je to už tretí humanitárny konvoj, ktorý vysielame na pomoc ľuďom zasiahnutým vojnou na Ukrajine. Prvý smeroval do Moldavska, druhý na rumunsko-ukrajinské hranice a tento tretí sme priviezli na Slovensko,“ uviedol Martin Eichtinger, oceňujúci systém organizácie humanitárnej pomoci zo strany BSK. Zároveň sa teší z toho, ako sa obe krajské samosprávy dokázali spojiť a efektívne spolupracovať. „Žijeme ťažké časy, o to viac je skvelé, že dokazujeme aj na tejto úrovni schopnosť vzájomne si pomáhať a koordinovať naše úsilie,“ zdôraznil.

Funkčnosť koordinovanej pomoci zvýraznil Lukáš Baňacký, starosta bratislavského Lamača, na území ktorého prevzali humanitárnu zásielku. „Dnes nie je podstatné, čo všetko dokáže jednotlivec, dnes je dôležité to, či dokážeme vytvoriť funkčný celok a systém, ktorý bude môcť flexibilne reagovať a adresne pomáhať podľa vývoja situácie,“ upozornil. Zástupcovia samospráv deklarovali, že sú pripravení pokračovať v spolupráci pri zabezpečovaní humanitárnej asistencie, ako uvádza TASR.

Pozrite si ďalšie fotografie.