Stupava: Magický kaštieľ na mieste vodného hradu

4673
Barokový kaštieľ s neskoršími romantickými úpravami, pravdepodobne postavený na mieste vodného hradu, je situovaný na okraji parku v historickom centre Stupavy.
Barokový kaštieľ s neskoršími romantickými úpravami, pravdepodobne postavený na mieste vodného hradu, je situovaný na okraji parku v historickom centre Stupavy.

Kaštieľsky park a veľkolepá stavba bývalého kláštora sú ozdobami Stupavy, ale preslávila ju aj úžasná kapusta, ktorú dovážali až do Viedne, či džbankárstvo. Predstavujeme vám Stupavu.

Mestečko na Záhorí s bohatým kultúrnym dedičstvom. Písomné zmienky o malebnej Stupave sú až z 13. storočia a mnohé historické skvosty sa zachovali dodnes. Z Bratislavy je len na skok a obzrieť si môžete napríklad romantický kaštieľ obklopený parkom, architektonicky zaujímavé kostoly, kalváriu či pranier alebo „stĺp hanby“.

Pôvodne renesančný kostol bol postavený v prvej polovici 17. storočia a nájdete v ňom aj barokové prvky. Niektoré kroniky uvádzajú, že existoval už v 14. storočí a o jeho starobylosti svedčí aj jeho zasvätenie uhorskému kráľovi sv. Štefanovi.

Stupava má výbornú polohu, ktorá ju predurčuje na návštevy zo širokého okolia. Na Záhorí, blízko prírodných rezervácií, cyklotrás a turistických chodníkov, z východu Malé Karpaty, nad ňou obľúbený Pajštún a zo západu v malebných oblúkoch tečie Morava lemovaná vzácnymi mokraďami a lúkami.

Pranier alebo „stĺp hanby“ je z druhej polovice 18. storočia. Postarala sa oň dcéra najslávnejšej panovníčky v našich dejinách Márie Terézie, Kristína, so svojím manželom Albertom Sasko-Tešínskym. Motivoval ich vraj privysoký počet nemanželských detí, ktoré sa v tom čase v Stupave rodili. Stupavský pranier bol aj výstrahou pre výtržníkov a zlodejov, pripútavali ich k nemu a stali sa tak terčom posmechu.

Kedysi bola Stupava známa okrem poľnohospodárstva a vinohradníctva aj remeslami. Slávu jej prinieslo džbankárstvo, ktorému sa venovala rodina Putzovcov a neskôr priženených Kostkovcov. Rad významných majstrov uzavrel národný umelec Ferdiš Kostka, asi najznámejší stupavský rodák. Župa v súčasnosti pracuje na znovuotvorení prevádzky Múzea Ferdiša Kostku.

Park obklopujúci kaštieľ je veľmi romantické miesto a najmä na jar a v lete je v ňom živo.

Jeden z najromantickejších parkov v kraji

Stupavský park je z 18. storočia a je národnou kultúrnou pamiatkou a zároveň spomienkou na niekdajšiu slávu kaštieľa, ktorý sa spája s rodom Pálffyovcov a Károlyovcov. Nájdete v ňom pagaštanovú alej, jazierko i rybník a vzácne platany. Vstup do kaštieľa – barokový mostík sme nedávno zrekoštruovali. Zaujímavosťou je, že jednotlivé fragmenty boli roztrúsené po celej záhrade a ich skladanie pripomínalo puzzle. Veľkú úlohu zohrali aj samotní Stupavčania, ktorí pomohli s dobovou fotodokumentáciou.

Barokový mostík prešiel rekonštrukciou v réžii Bratislavského kraja. Je vstupom do župného domova sociálnych služieb. Kaštieľ nie je prístupný verejnosti.

Most je naozaj krásny a strážia ho dva kamenné levy, určite ho počas prechádzky nevynechajte. V parku sú vzácne dreviny a medzi najobdivovanejšie stromy patria  mohutné platany. Je tu aj pagaštanová alej či vzácna odroda tisovníka. Veľmi príjemným miestom je veľké jazierko a v minulosti sa tu nachádzal grófsky pivovar, mlyn a rybníky. Park bol spolu s kaštieľom zapísaný do zoznamu kultúrnych pamiatok už v roku 1963 a v súčasnosti je národnou kultúrnou pamiatkou.

Všimnite si zaujímavé prvky a detaily, ako napríklad dva kamenné levy, ktoré most strážia.

Zámoček na mieste vodného hradu

Veľký kaštieľ bol rezidenciou vysokej uhorskej šľachty a stojí na mieste starého vodného hradu. V roku 1592 sa stal jeho majiteľom gróf Mikuláš Pálffy. Hrad zostal majetkom tohto významného rodu nasledujúcich 275 rokov. Prestavba posledných šľachtických majiteľov Károlyovcov bola v štýle romantizmu s rokokovými prvkami. Dnes patrí kaštieľ Bratislavskému kraju a sídli v ňom župné zariadenie sociálnych služieb.

Nie je ťažké si predstaviť, ako sa tu kedysi člnkovalo panstvo.

Kapusta až do Viedne

Stupava bola známa aj obchodom a na trhy sem cestovali ľudia zo širokého okolia. Jednou z najznámejších lokálnych plodín je kapusta, alebo „zelé“. Tradícia slávnosti Dní zelá sa zachovala dodnes a je mimoriadne obľúbená. Stupavská kyslá kapusta je taká skvelá, že kedysi išla zo Stupavy do Viedne železnica, ktorou ju tam dodávali. Dnes sa pýši chráneným označením pôvodu na území Európskej únie. Výnimočnosť kapusty spočíva aj v pôde, vďaka ktorej má chrenový nádych.

VIAC INFORMÁICIÍ O PROJEKTE: tu