Dolnorakúska krajinská výstava: Objavte tajomstvá Moravského poľa

1490

Pozývame vás spoznať zaujímavosti na rakúskej strane Moravy, až do novembra 2022 prebieha na zámku Marchegg výstava pod názvom „Tajomstvá MORAVSKÉHO POĽA – Človek. Kultúra. Príroda.“

Tajomstvá MORAVSKÉHO POĽA – Človek. Kultúra. Príroda.

Už pred 30 000 rokmi ľudia zanechali prvé stopy v tomto regióne v srdci strednej Európy. Moravské pole je dnes intenzívne využívanou kultúrnou oblasťou a chráneným biotopom pre rozmanitú farebnú flóru a faunu. Súčasťou regiónu medzi metropolami Viedeň a Bratislava sú aj významné kultúrne pamiatky, napríklad barokové paláce. „Tajomstvá Moravského poľa“ ožívajú v barokových sálach zámku Marchegg. Ťažiskom výstavy je pritom úzky vzťah človeka a prírody v priebehu dejín.

Na rakúsky breh Moravy sa dostanete cez náš nový cyklomost VysoMarch. Kvôli dokončovacím prácam však bude uzavretý od 6. do 15. apríla a potom od 19. do 22. apríla. Zároveň vás pozývame na jeho slávnostné otvorenie 7. mája.

Výstavné miesto zámok Marchegg

Výstavným miestom je zámok Marchegg. Mesto bocianov, ako sa často označuje, bolo pôvodne založené ako hraničná bašta proti Uhorsku. Zámok bol koncipovaný ako vodný hrad a bol súčasťou mestského opevnenia. Po 400 rokoch bola priekopa zasypaná, rohová bašta odstránená a hrad sa premenil na barokový zámok. Od tejto chvíle mal zámok počas dvoch storočí slúžiť inému účelu, využívala ho uhorská kniežacia rodina Pálffyovcov ako poľovnícky zámok a letné sídlo.

VIAC O VÝSTAVE

Bývalé poľovné revíry, ktoré sa rozprestierajú okolo zámku, sú už takmer päťdesiat rokov vyhlásené za chránenú prírodnú oblasť. Dnes je zámok Marchegg ideálnym východiskovým bodom pre cezhraničné objavovanie jedinečnej prírody regiónu. Od slávnostného ceremoniálu začatia prác v októbri 2020 sa na zámku intenzívne pracuje. K otvoreniu 41. Dolnorakúskej krajinskej výstavy 2022 bude barokový kaštieľ opäť prístupný návštevníkom.