Dopravný podnik si jazdami historických vozidiel pripomenie 125. výročie MHD v Bratislave

1644

Na troch mimoriadnych linkách budú premávať historické električky, trolejbusy aj autobusy. Pred 125 rokmi, 27. augusta 1895, sa obyvatelia dnešnej Bratislavy, vtedy ešte Prešporku, mohli po prvý raz odviezť električkou. V tento deň totiž bola do prevádzky uvedená prvá električková trať zo Štefánikovej ulice cez Námestie SNP, Jesenského, Hviezdoslavovo námestie po vtedajšiu štvrť Vydrica na nábreží Dunaja. O niekoľko týždňov neskôr bola trať električky predĺžená až na Hlavnú stanicu. Zavedenie prvých električiek možno považovať za začiatok mestskej hromadnej dopravy v Bratislave.

Dopravný podnik Bratislava si toto významné výročie pripomenie vo štvrtok 27. augusta 2020 jazdami historických vozidiel pre verejnosť a tiež avizuje aj dve prekvapenia. Ústredným miestom osláv bude Námestie Nežnej revolúcie pred Starou tržnicou pri zastávke električiek Námestie SNP, kde okrem prekvapenia budú mať návštevníci možnosť zakúpiť si rôzne dopravné suveníry a knihy.

Historické električky, trolejbusy a autobusy budú nasadené na tri príležitostné linky s písmenovými označeniami. Historické vozidlá budú premávať v čase cca medzi 10:30 a 18:00 a v intervaloch 15 minút. Trasy mimoriadnych liniek s historickými vozidlami budú nasledujúce:

Električková linka A

SND – Nám. SNP – Obchodná – Hlavná stanica – Obchodná – Kapucínska – tunel – nábrežie – Mostová – SND

Autobusová linka M

SND – Nám. SNP – Suché mýto – Štefánikova – Hlavná stanica – Šancová – Račianske mýto – Legionárska – Dostojevského rad – Vajanského nábrežie – Mostová – SND

Trolejbusová linka H

Búdková – Hrad – Hodžovo nám. – Kollárovo nám. – Ul. 29. augusta – Ondrejský cintorín – Nemocnica sv. Michala (Rajská) a späť.

Historické vozidlá zastavia na všetkých zastávkach na svojich trasách. Nástupná zastávka liniek A a M pri historickej budove SND bude na električkovej zastávke SND na Jesenského v smere k Štúrovej. Konečná trolejbusovej linky H pri Nemocnici sv. Michala, za bývalým OD Prior je v pešej dostupnosti od Starej tržnice a zastávky Námestie SNP.

Trasy a označenia príležitostných liniek boli zvolené tak, aby odrážali prvé trasy jednotlivých trakcií. Vzhľadom na zmenenú dopravnú sieť mesta už pochopiteľne nie je možné kopírovať úplne presne jednotlivé trasy prvých električiek, autobusov a moderného trolejbusu.

Vozidlá jednotlivých liniek budú označené linkovými tabuľami, ktoré cestujúcim pripomenú označovanie liniek v minulosti. Električky linky A budú označené bielo-červenými tabuľami v dizajne, ktorý sa používal v 60. rokoch, s písmenami striekanými cez šablóny. Autobusy linky M budú označené modro-bielymi tabuľami v dizajne, ktorý sa používal v autobusovej a električkovej doprave v 70. a na začiatku 80. rokov. Trolejbusy linky H budú označené žlto-čiernymi tabuľami známeho vzhľadu, ktorý sa začal používať v 80. rokoch a v rôznych modifikáciách dožil až do konca označovania vozidiel plastovými tabuľami.

Dopravný podnik prosí návštevníkov podujatia o rešpektovanie hygienických opatrení, najmä nosenie rúšok vo vozidlách, dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti a obmedzenia počtu cestujúcich.

Zdroj: imhd.sk