Dračí dub v Lozorne získal druhé miesto v súťaži stromov Európy

3230
Dračí dub v Lozorne
Dračí dub v Lozorne

Spomedzi 16 unikátnych stromov z rôznych Európskych krajín boli dňa 21.3.2023 na slávnostnom vyhlásení výsledkov v Európskom parlamente predstavené tie, ktoré získali v súťaži najviac hlasov.

Víťazom sa stal „Dub Fabrykant“ z Poľska. Úžasné 2. miesto patrí nášmu „Dračiemu dubu“ (okres Malacky), ktorý má už 700 rokov, a už po celé stáročia tak vytvára pocit bezpečia pre miestnych obyvateľov. K tomuto úspechu patrí veľká gratulácia a potešenie, že náš kraj má takýto „strom európskych rozmerov.“ Na 3. mieste v súťaži o strom s najsilnejším príbehom skončila „Jabloň z Krolevtsi“ z Ukrajiny.

Ocenenie si v Bruseli osobne prevzal pán Tibor Végh, ktorý „Dračí dub“ nominoval do súťaže.

Ocenenie Dračí dub

Dračí dub

Strom pripomína sediaceho draka. Hoci je jeho kôra drsná a zjazvená, každý sa pri ňom cíti bezpečne. Ukrytý v lese, po stáročia chráni miestnych – od prvých osadníkov, ktorí pomáhali pri stavbe neďalekého hradu Pajštún, cez obchodníkov a prisťahovalcov z Chorvátska. Dohliadal aj na vybudovanie lesnej železnice, ktorú však už dávno prežil.

„Dub sa nachádza nad obcou Lozorno v CHKO Malé Karpaty, v lese pod kopcom Kopanička. V jeho okolí aktuálne prebieha ťažba dreva. Snáď sa Dračí dub podarí zachrániť aj pre budúce generácie,“ uviedol Tibor Végh, ktorý „Dračí dub“ nominoval do súťaže.

Dub letný – Dračí dub
DRUH: DUB LETNÝ (QUERCUS ROBUR L.)
OBVOD KMEŇA: 677 CM
VÝŠKA: 24 M
VEK: 700 ROKOV
REGIÓN: LES V KATASTRI OBCE LOZORNO, OKRES MALACKY, BRATISLAVSKÝ KRAJ

Foto: Tibor Végh

Pozrite si video: