Filmárka si vyskúšala bezdomovectvo, natočila o tom krátky dokument

1969

Filmárka Radka Šišuláková si v Bratislave na tri dni vyskúšala byť človekom bez domova. Dostala fiktívnu identitu mladej ženy, ktorá práve opustila detský domov, za pár týždňov minula našetrené peniaze, nepodarilo sa jej nájsť si prácu a skončila bez domova. Život na ulici a snahu o vyriešenie svojej situácie zachytila v krátkom dokumentárnom filme.

Po dovŕšení dospelosti opustila detský domov. Vo vrecku mala malú hotovosť a bola odhodlaná, že všetko zvládne. Nasťahovala sa k priateľovi, s ktorým sa však miesto plánovania spoločnej budúcnosti viac venovali nerozvážnemu míňaniu našetrených peňazí. Prácu si nestihla nájsť. S priateľom sa po krátkej dobe rozišli a vyhodil ju z bytu. Nemala kam ísť a tak prespala na ulici.

„Túto identitu, ktorá je inšpirovaná stovkami skutočných príbehov ľudí, s ktorými pracujeme, si prepožičala dokumentaristka Radka na 3 dni. S dvoma eurami na deň, spacákom a malou kamerou sa vybrala do ulíc Bratislavy. Ako prvé navštívila denné centrum Domec, kde sa išla najesť. To býva najčastejší dôvod, prečo k nám ľudia v ťažkej životnej situácii zavítajú po prvýkrát. Čo sa dialo potom, zachytáva Radka skrytou kamerou,“ približuje občianske združenie Vagus na sociálnej sieti.

V dokumente uvidíte, čo zažije človek, ktorý navštívi služby Vagusu po prvýkrát. Radkina postava je príkladom človeka, ktorý je na ulici krátko a s odbornou pomocou má veľkú šancu nespadnúť do špirály, ktorá vedie k dlhodobému bezdomovectvu.

Príbeh je podľa občianskeho združenia Vagus, ktoré sa v hlavnom meste venuje pomoci ľuďom bez domova, inšpirovaný skutočnými príbehmi stoviek ľudí. Šišuláková podľa organizácie strávila tri dni na ulici, aby poukázala na to, ako môže včasná pomoc zabrániť prehlbovaniu krízy a tomu, aby človek v ťažkej situácii prišiel o „strechu nad hlavou“. Vagus poukazuje na odborné odhady, podľa ktorých až tretina ľudí bez domova sú odchovanci z detských domovov. Ďalej ide o týrané ženy, ktoré vystúpili z patologického vzťahu či ťažko zdravotne znevýhodnených ľudí, ktorí sa nedokážu zamestnať. Taktiež ľudia po ťažkej životnej udalosti, ktorú nevedia sami prekonať a ľudia so závislosťou.

Organizácia upozorňuje, že je dôležité človeka v kríze zachytiť včas. Aj preto prevádzkuje linku pomoci, na ktorú môžu ľudia v ťažkej životnej situácii zavolať a s pomocou sociálnych pracovníkov začať riešiť ich problém. Združenie má aj krízový byt pre ľudí, ktorí na krátke obdobie potrebujú bezpečné útočisko, aby zvládli prekonať krízu. Vagus taktiež upozorňuje, že stratou domova je ohrozených viac ako pol milióna ľudí, ktorí žijú na hranici chudoby. Reálne ich však môže byť viac. Najefektívnejším riešením bezdomovectva je podľa neziskovky jeho prevencia.

Zdroj: TASR, Vagus