Historický moment: Po viac ako 175 rokoch otvárame časovú schránku z Michalskej veže

1276

Keď bola presne pred mesiacom po viac ako 175 rokoch z Michalskej veže zložená socha Archanjela Michala, začala sa tým aj vzrušujúca cesta k otvoreniu časovej schránky ukrytej v hlave sochy. Čo ukrývala táto historická schránka z roku 1845?

Vďaka živému online streamu si všetci mohli užiť výnimočnú chvíľu, keď reštaurátor Stanislav Kožela otváral vzácnu medenú krabičku, ktorú vybral zo sochy archanjela. Postup si musel vopred premyslieť, aby sa historický odkaz našich predkov nezničil.

V schránke odborníci našli dobové platidlá – či už mince alebo papierové bankovky, „bankocetle“ resp. výmenne lístky, kapsulu s relikviami deviatich svätých, historické mince dokonca z roku 1812, zloženie vtedajšej mestskej rady, pôvodný dokument zoznamu relikvií z roku 1758 a aj medené platničky o zhotovení a rekonštrukciách sochy archanjela Michala.

„Keď som sa dozvedel, že v soche Archanjela Michala je časová schránka od ľudí, ktorí ju tam umiestnili pred 175 rokmi, tak som vedel jednu vec – túto časovú schránku musíme otvárať všetci spolu,“ uviedol na sociálnej sieti primátor Bratislavy Matúš Vallo a dodal, že málokedy sa podarí mať taký priamy dotyk s históriou mesta. „Schránka ukrýva časový odkaz z tej doby pre nás všetkých,“ doplnil s tým, že pravdepodobne v nej budú typické predmety z 19. storočia. „Bude to určite napínavé, takýto moment sa už pravdepodobne v našom živote nezopakuje,“ uzavrel.

Časovú schránku starú viac ako 175 rokov objavili koncom septembra, keď sa začalo s rekonštrukciou značne poškodenej sochy archanjela Michala. Okrem samotnej korózie a úbytku hmoty poveternosťou na soche badať, že bola nejakým spôsobom atakovaná streľbou. Najviditeľnejším poškodením je chýbajúca pravá ruka archanjela Michala od predlaktia spolu s jeho ohnivým mečom, chýba tiež jeho ľavé krídlo. Kde sa nachádzajú, nie je známe. Plastika draka je o niečo kompaktnejšia, chýba však ľavé ucho a jazyk. Nie je vylúčená ani výmena vnútornej konštrukcie.

Obnovená socha by sa mala na svoje miesto vrátiť dokončením komplexnej rekonštrukcie Michalskej veže koncom budúceho roka. Ide o jej v poradí tretiu opravu. Prvýkrát bola sňatá a rekonštruovaná v roku 1812, druhýkrát v roku 1845, keď bola do nej vložená časová schránka.

Zdroj: TASR