Výročné stretnutie slovenských županov a českých hejtmanov

1033

Dnes sa konalo výročné stretnutie slovenských predsedov samosprávnych krajov a českých hejtmanov. Hlavnými témami boli reformy verejnej správy, koronavírus a eurofondy.

V rámci rokovania Združenia samosprávnych krajov SK8 s českými partnermi sa predstavitelia venovali viacerým témam, avšak najmä výmene skúseností, pretože práve výmena informácií a zdieľanie skúseností sú nástrojmi, ako dosiahnuť rýchlejší progres pri spravovaní samospráv v oboch krajinách. Venovali sa aj reforme verejnej správy, ale taktiež aktuálnej téme v súvislosti s koronavírusom a prípadnej druhej vlny pandémie. “Pri rokovaniach vyšlo najavo, že česká samospráva reagovala na koronakrízu tiež omnoho pružnejšie a rýchlejšie, ako štát,“ povedal po rokovaniach bratislavský župan Juraj Droba.

Hovorilo sa aj o nastavení čerpania eurofondov v programovom období 2021 – 2027. Rokovania sa zúčastnil aj predseda Národnej rady Boris Kollár. Krajiny V4 na úrovni predsedov parlamentov, ale i premiérov krajín by podľa neho mali vyvinúť tlak na orgány Európskej únie a žiadať o posunutie termínu využitia eurofondov v rámci nového programovacieho obdobia. Kollár priznal, že práve schopnosť investovať prostriedky v novom programovacom balíku i tie, ktoré prídu v rámci Fondu obnovy, boli vážnou témou diskusie.

Prvý podpredseda Rady AKČR Jiří Běhounek, poverený vykonávať právomoci predsedu, pred médiami v tejto súvislosti uviedol, že stretnutie vygenerovalo aj dohodu o kreovaní spoločných pracovných skupín a expertných tímov, ktoré sa budú zaoberať jednotlivými oblasťami agendy regionálnych samospráv. Jednou z tém bude aj otázka reformy verejnej správy. „Radi využijeme skúsenosti partnerov z Českej republiky v tejto oblasti,“ dodal predseda združenia SK8 Jozef Viskupič.

Zdroj: FB, TASR