Japonské sakury budú skrášľovať bratislavské mestské časti

4361
Japonská čerešňa

Petržalka bude mať novú ozdobu. Ku rozkvitnutej Petržalke budú najnovšie patriť aj japonské čerešne. Japonské čerešne, alebo sakury, sú darom od Veľvyslanectva Japonska v SR pri príležitosti 100. výročia bilaterálnych vzťahov. Budú umiestnené na Námestí republiky aj na Nobelovom námestí.

Časť týchto stromov, ktorých kvet sa považuje za japonský národný symbol mieru a prosperity, bude vysadená aj v Starom Meste na Bartókovej ulici a v Karlovej Vsi v blízkosti križovatky Karloveská – Molecova.

Jedná sa o druh Prunusserulata „Kanzan“, ktorý sa vyznačuje ružovými kvietkami. Krátko po nich sa na ňom objavia mladé bronzové listy. Patrí k najobľúbenejším a zároveň najodolnejším okrasným čerešniam. Podobne ako v prípade iných okrasných čerešní aj odroda Kanzan má piestiky a tyčinky nahradené okvetnými lístkami, preto sú kvety sterilné a neprinášajú žiadne ovocie.

Podľa Veľvyslanectva Japonska v SR si obe krajiny vybudovali veľmi dobré vzťahy v oblasti politiky, ekonomiky, kultúre, či spoločnosti a považujú Slovensko za dôležitého partnera.

Zdroj: FB