Jar vitaj! Na Slovensku nastane v piatok 20. marca o 4.50 h SEČ

4043

Jar je jedno z najkrajších ročných období. Zima ustupuje, všetko kvitne a prichádza čoraz viac teplých slnečných dní. Toto ročné obdobie prináša vždy nával novej energie a radosti. Aj keď sme teraz všetci prevažne doma a prežívame náročnejšie obdobie, kvôli koronavírusu, slnečné lúče nás určite privedú na príjemnejšie myšlienky. Ráno svieti slnko a lepšie sa vstáva. Slnko si z pohodlia domova môžeme užívať viac aj počas dňa. Tí, ktorí chodia do práce prichádzajú za svetla a za svetla z nej aj odchádzajú. Čižmy môžeme vymeniť za pohodlné tenisky a zo šatníka vyberáme obľúbené farebné oblečenie.

Čo o tomto ročnom období vieme? Astronomicky začína jarnou rovnodennosťou. A to práve v okamihu, keď má slnko k svetovému rovníku nulovú deklináciu a slnečné lúče dopadnú v mieste rovníka kolmo na zemský povrch. Tento jav je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. Ide totiž o miesta na dráhe obehu Zeme okolo Slnka, v ktorých platí, že zemská os smeruje najmenej „preč od Slnka“ a najmenej „presne k Slnku“.

Počas roka je to okolo 20. marca na Severnej pologuli a 23. septembra na Južnej pologuli. Končí letným slnovratom približne 21. júna na Severnej pologuli a 21. decembra na Južnej pologuli. V meteorológii sa podľa konvencie počíta ako celé mesiace marec, apríl a máj na Severnej pologuli a september, október a november na Južnej pologuli.

Mesiac marec teda predstavuje pre severnú pologuľu jar pričom v tom istom čase na južnú pologuľu prichádza jeseň.

V deň jarnej rovnodennosti je na všetkých miestach na Zemi deň rovnako dlhý a to 12 hodín. Na severnom póle prvýkrát po šiestich mesiacoch vychádza Slnko. Končí sa polárna noc a nastáva polárny deň, pričom na južnom póle sa deje presný opak a nastáva polárna noc.

Zdroje: Wikipedia, www.enviroportal.sk