Juraj Droba: Pandémia nemôže zastaviť rozvoj kraja

1963

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) kvôli koronakríze očakáva výpadky v príjmoch v desiatkach miliónov eur. Župani dnes o tejto téme rokovali s ministrom financií Eduardom Hegerom.

Podľa predsedu BSK Juraja Drobu treba na rovinu povedať, že bez dotácií štátu nedokážu župy zabezpečiť všetky svoje kompetencie. „Som veľmi rád, že minister financií nám prisľúbil pomoc. V krátkom čase budeme spoločne hľadať konkrétne mechanizmy ako to zabezpečiť.“

Podľa Drobu si všetci uvedomujú, že žiadne riešenie sa nezaobíde bez hľadania vnútorných rezerv priamo na župe. „Touto cestou sme sa už vydali. Optimalizujeme výdavky a sústreďujeme sa na skutočne dôležité projekty s najvyššou hodnotou za peniaze.“

Župani dnes na stretnutí s ministrom financií otvorili otázku viaczdrojového financovania samosprávnych krajov. „Kým dnes je každá župa závislá výlučne na dani z príjmov fyzických osôb, v budúcnosti chceme do príjmov premietnuť aj ďalšie dane. Bolo by to spravodlivejšie a efektívnejšie,“ vysvetlil Droba.

„Už dnes však myslíme na budúcnosť. Robíme opatrenia, aby sme po skončení pandémie čo najskôr naštartovali ekonomiku a spustili rozvojové projekty. Nemôžeme dopustiť, aby pandémia zastavila napredovanie regiónu,“ dodal bratislavský župan Juraj Droba.