Juraj Droba prijal predsedníčku Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétu Pekarovú Adamovú

1363

Problémy metropolitných regiónov, plán obnovy i regionálny rozvoj, to boli hlavné témy utorkového rokovania predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraja Drobu s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou.

„Slovenská a Česká republika majú stále veľa spoločného, či už na celoštátnej alebo regionálnej úrovni. Pani predsedníčka Poslaneckej snemovne dve volebné obdobia pôsobila v pražskom mestskom zastupiteľstve a témy územnej samosprávy sú jej veľmi blízke. Stretnutie bolo preto veľmi konkrétne a vecné,“ uviedol po stretnutí predseda BSK Juraj Droba.

Droba a Pekarová Adamová sa zhodli na potrebe riešenia problémov a výziev metropolitných regiónov ako sú Praha a Bratislava. Obe hlavné mestá síce produkujú významnú časť HDP krajiny, ale boria sa s problémami ako sú doprava, životné prostredie, sociálne veci či bývanie. Na ich riešenie však nie je dostatok financií. Markéta Pekarová Adamová poukázala na aktuálny problém rastúcich nákladov na bývanie v ich krajine. Priemerná úroková sadzba hypotekárnych úverov v Českej republike atakovala koncom minulého roka hranicu 3 % a predpokladom je, že naďalej porastie. Na Slovensku sa dlhodobo drží úroková miera pod 1 %.

Predsedníčka českej poslaneckej snemovne zdôraznila, že politikov čakajú v blízkej stoja náročné výzvy. „Žiaľ, neraz sú politici len followermi názorov ľudí, nie lídrami. Namiesto poctivých riešení skôr prevláda marketing, skratky a rýchlosť. Čo bolo pred tromi dňami, to už málokoho zaujíma,“ uzavrela Markéta Pekarová Adamová.

Markéta Pekarová Adamová je od novembra 2021 predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky (PČR). Od roku 2019 je predsedníčkou politickej strany TOP 09, v rokoch 2015 – 2019 bola podpredsedníčkou tejto strany. Poslankyňou Poslaneckej snemovne PČR je od roku 2013. V období 2010 až 2018 pôsobila ako poslankyňa mestskej časti Praha 8. Vyštudovala andragogiku a personálne riadenie na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a ekonómiu a manažment v priemysle na Masarykovom ústave vyšších štúdií pri Českom vysokom učení technickom.

Viac fotografií nájdete kliknutím na TENTO ODKAZ.

Foto: Jana Šantavá (BSK)