Systém regulovaného parkovania PAAS: Ako funguje bonusová karta?

8876

V Bratislave začala od pondelka platiť v prvých troch lokalitách, Tehelné pole v Novom Meste, Dvory 4 v Petržalke a Krasňany v Rači, mestská parkovacia politika – Bratislavský parkovací asistent PAAS. Zóny, v ktorých zavedú regulované parkovanie so systémom PAAS, sa majú postupne rozširovať aj do iných lokalít v hlavnom meste. Tento systém vôbec ako prvý informačný systém na Slovensku integruje údaje z piatich štátnych registrov – Registra fyzických osôb, Registra právnických osôb, Registra adries, Katastra nehnuteľností a Národnej evidencie vozidiel – takže registráciu je možné vybaviť si z pohodlia domova cez stránku www.paas.sk.

Ako funguje bonusová karta?

Do 120 minút parkovania v jeden deň platíte 0 eur. Ak v ten deň budete parkovať dlhšie, zaplatíte len za čas nad prvých 120 minút. Bonusovú kartu tak od pondelka 10. januára, kedy spúšťa hlavné mesto systém regulovaného parkovania v prvých 3 zónach, využijete, keď budete potrebovať spraviť väčší nákup, zbehnúť na vyšetrenie, či odviezť deti na plávanie.

Bonusovú kartu využívate tak, že si zakúpite parkovací lístok, na ktorý máte stopercentnú zľavu. Na začiatku parkovania bude potrebné zvoliť si predpokladaný čas parkovania a na tento čas si zakúpiť parkovací lístok, ktorý (ak sa zmestí do 2 hodín) sa odráta z bezplatných bonusových hodín.

Stiahnete si jednu z mobilných aplikácií https://paas.sk/platba, následne v aplikácii pri kúpe parkovacieho lístka zadáte EČV, na ktoré máte zakúpenú bonusovú kartu. Po zakúpení parkovacieho lístka vám aplikácia automaticky odčíta čas z bonusovej karty. Bonusovú kartu tak nemusíte nikam vkladať, po zadaní EČV na ktoré je vydaná parkovacia karta aplikácie automaticky pri kúpe lístka odčítavajú čas najskôr z bonusovej karty, za prvé 2 hodiny parkovania v daný deň teda neplatíte.

Čas z bonusových 2 hodín sa odčítava po minútach. Nevyčerpané bonusové minúty sa neprenášajú do ďalších dní. Po vyčerpaní zľavy v danom dni (120 minút so 100% zľavou) sa za parkovanie platí. Ak parkujete 10 minút, zvolíte čas 10 minút, ktorý sa vám odráta z karty.

  • Ak parkujete s bonusovou kartou v jeden deň
  •  v ktorejkoľvek regulovanej zóne (s výnimkou tarifného pásma A) napríklad 10 minút ráno, 20 minút na obed a 15 minút popoludní, za parkovanie zaplatím 0 €. Vždy si však musíte zakúpiť parkovací lístok za 0 €, aby sa vaše EČV zaevidovalo v systéme a bolo pri kontrole vyhodnotené ako parkujúce so zaplatením parkovacím lístkom.
  • Ak parkujete s bonusovou kartou 2 hodiny a 30 minút, prvé dve hodiny máte so 100 % zľavou a zaplatíte len minimálne parkovné za 30 minút parkovania, napr. v Novom Meste 75 centov (tarifné pásmo).
  • Ak parkujete s bonusovou kartou 3 hodiny a 10 minút, zaplatíte za 1 hodinu a 15 minút, čo by v Rači bolo 63 centov (tarifné pásmo D).
  • Na rozdiel od väčšiny slovenských či českých miest, kde sa za parkovné platí po hodinách, bude v Bratislave platenie férovejšie, lebo bude presnejšie reflektovať dĺžku parkovania.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR