Juraj Droba: Vízie z výkresov meníme na realitu

1236
Predseda BSK Juraj Droba pred novootvoreným ekocentrom v Stupave

Rekonštrukcie ciest, modernizácia stredného školstva, záchrana pamiatok. Ak máte víziu a tím šikovných ľudí, za päť rokov sa dá stihnúť veľa, hovorí predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Bratislavskú župu vediete bezmála päť rokov. Ako sa naplnili vaše plány?

Na začiatku volebného obdobia sme si spolu s poslancami vytýčili viac ako sto odvážnych úloh. Som rád, že väčšinu z nich môžeme odškrtnúť ako splnených. A to všetko napriek pandémii a globálnej ekonomickej kríze.

Povedzte nám o týchto projektoch viac. Začnime témou, ktorá trápi azda každého a tou je doprava.

Podarila sa nám veľká vec. Sme prvý samosprávny kraj, ktorý začal stavať úplne novú cestu. Obíde Svätý Jur, Pezinok a v smere na Modru dosiahne až hranice Trnavského kraja. Tento  projekt je okrem iného veľmi dôležitý aj preto, lebo odľahčí aj preťažené cesty smerujúce do Bratislavy. Ďalej pokračujeme v rozsiahlych rekonštrukciách ciest. Od jesene minulého roka sme opravili desiatky kilometrov v každom okrese. V regióne tiež pribudli nové záchytné parkoviská a prestupné terminály, vo Svätom Jure, v Pezinku, Šenkviciach, Ivanke pri Dunaji, Bernolákove, Senci a v Malackách. Motivujú ľudí prestúpiť z áut do prostriedkov verejnej dopravy. Staviame cyklotrasy, po ktorých sa dá jazdiť do práce i do školy.

Župa je zriaďovateľom 57 stredných škôl. O mnohé z nich v minulosti klesal počet záujemcov. Podarilo sa vám tento trend zvrátiť?

Stredné odborné školstvo bolo tridsať rokov trestuhodne zanedbávané. My sme doň investovali energiu, čas aj peniaze. Oživili sme ho, skvalitnili a vrátili mu dôstojnosť. Záujem za posledné tri roky stúpol až o tretinu. Absolventov odborných škôl často čaká vyšší plat a lepšie pracovné podmienky ako gymnazistov s vysokou školou. Na našich školách sme zriadili veľa nových odborov, ktoré kopírujú slovenský trh práce. Vybudovali sme moderné centrá odborného vzdelávania a prípravy. Školy aj ich areály rekonštruujeme a skrášľujeme, učebne modernizujeme. Učiteľom poskytneme nájomné byty. Máme dve nevyužívané objekty, takže ich premena na nájomné bývanie vôbec nebude zložitá.

Obnovou prechádzajú aj pamiatky. Na čo sa môžeme tešiť?

Na území Bratislavy a kraja sa nachádza množstvo historických pamiatok. Mnohé z nich chátrali, a preto sme sa rozhodli vdýchnuť im nový život. Zrekonštruovali sme kaštieľ v Modre a premenili ho na kultúrne centrum Malokarpatska. Dokončujeme rozsiahlu rekonštrukciu synagógy v Senci a doslova v hodine dvanástej sme zachránili aj synagógu vo Svätom Jure. Zrevitalizujeme vzácne prírodné pamiatky, ako sú parky v Stupave a Malinove. Opravujeme kaštieľ v Čunove, ktorý sa desiatky rokov rozpadal. Zveľaďujeme župné divadlá. Divadlo Aréna dostane špičkové technológie a vzhľad budovy vrátime do roku 1939. Teším sa aj na novú kaviareň s exkluzívnym výhľadom na Dunaj. Divadlu Astorka sme vytvorili nový divadelný priestor na Mickiewiczovej ulici a spustili sme aj rekonštrukciu Bratislavského bábkového divadla.

Okrem kultúry sa župa venuje aj športu a turizmu. Veľa počuť o novom cyklomoste cez rieku Moravu.

Áno, ten má úspech. Spája Vysokú pri Morave s rakúskym mestečkom Marchegg a spolu so župným Cyklomostom slobody vytvára krásny 21-kilometrový okruh popri rieke cez chránené lužné lesy. Cestou uvidíte vzácne mokrade, hniezdiace bociany, vojenské bunkre a zámky Marchegg či Schloss Hof. Možností na športovanie je však oveľa viac. Okrem cyklotrás postupne revitalizujeme športoviská na stredných školách a otvárame ich pre verejnosť. Veľký multifunkčný areál vznikne v Petržalke.

Župa má aj jedno prvenstvo v sociálnej oblasti. O čo ide?

Sme prvý kraj, ktorý naskočil na, ako to ja nazývam, „škandinávsky model“. Odborne sa to volá deinštitucionalizácia. Znamená to, že veľké neosobné zariadenia, kde sú desiatky až stovky klientov, postupne meníme na viacero menších zariadení rodinného typu. Prijímatelia sociálnych služieb si budú pod dohľadom sami gazdovať, budú mať viac podnetov, ale aj súkromia. A najmä radosti zo života. Je to finančne náročné, no ide nám to od ruky. Jedno z takýchto zariadení sme vybudovali aj na Strelkovej ulici v Rači. Okrem toho venujeme špeciálnu pozornosť ľuďom s poruchami autistického spektra a tvorbe nových miest, ktoré náš kraj potrebuje.

Boli ste opätovne zvolený. Aké sú vaše plány do ďalšieho volebného obdobia?

Prioritami budú školstvo, doprava, životné prostredie či kultúra. Spolu s primátormi a so starostami sme pripravili projekty, na ktoré sme zároveň zohnali peniaze z európskych zdrojov. Všetky sľuby majú teda vyriešené financovanie. Minulý rok sme spustili rozsiahlu opravu ciest, v tom nepoľavíme. Začneme tiež stavať obchvaty miest a obcí. Prerábať budeme aj križovatky. Dôležitá bude najmä verejná doprava. Veľké investície pôjdu do prestupných terminálov a záchytných parkovísk. V neposlednom rade začneme stavať ďalšiu etapu obchvatu mikroregiónu Malokarpatska. Pripravili sme štúdiu trasovania obchvatu od Svätého Jura cez Pezinok, Modru až po Dubovú. Na úsek zo Slovenského Grobu po Grinavu máme spracovanú dokumentáciu pre územné rozhodnutie. Keď tento projekt dokončíme, pomôže to znížiť tranzitnú dopravu.

Problémom Bratislavy je nedostatok lekárov. Ako to chcete riešiť?

Podporujeme zriaďovanie nových ambulancií a motivujeme lekárov, aby neodchádzali do zahraničia. Pripravili sme projekty nájomných bytov pre zamestnancov v zdravotníctve a sociálnych službách. Na Boroch vyrastie unikátny zdravotnícky kampus.

Extrémne horúčavy, sucho, záplavy či požiare. V poslednom čase sa čoraz viac skloňuje problém zmeny klímy. Môžeme ju nejako zastaviť alebo spomaliť?

Je dôležité, aby bolo v mestách menej asfaltu a betónu. Namiesto toho potrebujeme viac zelene a vodných prvkov. Nové projekty v kraji automaticky obsahujú prvky zelenej a modrej infraštruktúry. Týka sa to budov materských a základných škôl, úradov či zariadení sociálnych služieb. Nepriepustné povrchy zamieňame za priepustné. Budujeme vodozádržné opatrenia, sadíme stromy, redukujeme betónové a asfaltové plochy. Nezabúdame ani na zelené strechy či solárne panely. Prvé takéto projekty sú už hotové. Veľkú časť emisií skleníkových plynov produkuje doprava a budovy s vysokou energetickou náročnosťou. Preto podporujeme ekologickú dopravu. Zatepľujeme fasády župných budov a vymieňame okná. V ďalšom období zintenzívnime prípravu projektov zameraných na zvýšenie energetickej účinnosti budov vrátane adaptačných opatrení na zmenu klímy. Vytvoríme sieť environmentálnych centier. Podporíme separáciu a recykláciu. V neposlednom rade zvýšime tlak na štát, aby odstraňoval environmentálne záťaže.