Karanténa bude povinná pre nezaočkovaných

1202

Podľa štátneho tajomníka Klusa budú musieť nezaočkovaní absolvovať po návrate zo zahraničia karanténu. Návrh bude ešte schvaľovať vláda.

„Ak to na Slovensku myslíme s kontrolou hraníc vážne, musíme nastaviť taký režim, aby to nefungovalo ako v súčasnosti. Mnohí ľudia si totiž dnes dávajú navzájom telefonicky vedieť, na ktorých hraniciach sa kontroluje a na ktorých nie,“ konštatoval Martin Klus. Klus odporúča očkovanie všetkým, ktorí sa chcú vyhnúť karanténe a testovaniu. Zaočkovaní ľudia sa totiž podľa návrhu Ústredného krízového štábu môžu vyhnúť domácej karanténe a testovaniu. 

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) vyzval ľudí, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. „To jediné nás ochráni pred treťou vlnou pandémie,“ zdôraznil v utorkovom mimoriadnom príhovore v RTVS. Odporúča tiež stráviť letnú dovolenku na Slovensku.

Lengvarský apeluje na každého, aby sa dal zaočkovať a chránil nielen seba, ale aj svojich najbližších. „Nič účinnejšie proti COVID-19 ako očkovanie ľudstvo nevymyslelo. Nedajte sa stiahnuť do sveta poloprávd a konšpirácií. Dôverujme vedcom,“ povedal. Pripomenul, že nakaziť sa môže každý, ale zaočkovaní zvládnu ochorenie bez ťažkého priebehu. Ambulantných lekárov zároveň vyzval, aby sa zapojili do očkovania.

Zdroj: TASR