Keď na štadióne boli kone. Zámocký park všetci poznáme, no predsa dokáže prekvapiť

1136

Pálffyovský kaštieľ s priľahlým Zámockým parkom všetci dobre poznáme. Pre Malačanov predstavuje miesto prechádzok, posedenia na lavičke či stretnutí na kultúrnych podujatiach, ktoré sa tu organizujú. Paradoxne, park poznajú všetci Malačania, no všetko o ňom nevie hádam nik. O niečo múdrejší sú však zvedavci, ktorí zavítali na letné historické potulky so sprievodcami po parku i kaštieli.

Kone ustúpili študentom
Platany staršie než Československo stojace popri hlavnom chodníku v parku si pamätajú na jeho najrôznejšie podoby. Na miestach, kde v súčasnosti stojí futbalový štadión, boli kedysi stajne. Terajšie ihrisko slúžilo ako prírodná jazdiareň, pre futbal sa táto trávnatá plocha začala využívať až s príchodom gymnázia po prvej svetovej vojne. Žrebčín definitívne stratil svoju užitočnosť po vzniku Československa, keď poslední Pálffyovci odišli z novovzniknutej republiky do Marcheggu.

Aj v Malackách rástli palmy
Parky a zámocké záhrady boli v minulosti predovšetkým vecou prestíže. Šľachtické rody sa navzájom predbiehali, kto má krajšiu záhradu. Postupom času už nestačilo kultivovane pestovať domáce rastliny a stromy, tie najelitnejšie rody sa vydali za exotikou. Pálffyovci neboli výnimkou. Tam, kde je dnes vedľajšie futbalové ihrisko pri hasičskej stanici, bývali tri skleníky. Pestovali sa v nich cudzokrajné rastliny a palmy. Ak by sa podarili niekdajšie plány postaviť kúpalisko v Zámockom parku popri Maline, s palmami v diaľke by sme sa cítili ako pri mori.

Vodárenská veža je možno všade na Rádku
V areáli nemocnice stála až do konca II. svetovej vojny vodárenská veža z Pálffyovských čias. Slúžila ako prívod vody pre kaštieľ, dnes však po nej nezostali zrejme ani len základy. Na konci II. svetovej vojny alebo tesne po nej vežu obyvatelia Rádku rozobrali a murivo z nej použili pravdepodobne na stavbu domov. V tejto časti mesta je teda veža možno stále roztrúsená.

Po schodoch, ktorými chodil František Jozef  I.
Návštevníci historických potuliek sa pozreli aj do kaštieľa, kde aktuálne môžete vidieť dve výstavy, Zdravotníctvo a Komunikačná technika. Vedú k nim schody hneď za hlavným vchodom do kaštieľa, presne tie isté, ktoré v roku 1884 zdolal aj cisár František Jozef I. Ten v Malackách prespal, keď tu bol na návšteve. Autentický portrét tohto panovníka dnes visí v zrekonštruovanej časti kaštieľa, ktorý by vedel prerozprávať celú históriu Zámockého parku. Keďže rozprávať nevie, musíme ju spoznať sami.

Pridáte sa? Najbližšie historické potulky po Zámockom parku a kaštieli budú v utorok 18. augusta o 18.00 h.

Zdroj: Malacky