Korunovačné slávnosti: Na tri dni sa Bratislava vráti v čase a znova sa stane Prešporkom

869

V niekdajšom uhorskom hlavnom a korunovačnom meste znova ožije vznešená minulosť. Príďte sa potešiť neobyčajným zážitkom, ktorý nájdete len v metropole Slovenska už počas tohto víkendu 29. až 31. júla. Počas Bratislavských korunovačných dní sa môžete spolu preniesť do obdobia korunovácií významných panovníkov. Čaká vás korunovačný sprievod a bohatý program. Okrem toho sa môžete vydať na historické pochôdzky mestom.

Tri dni slávností prinesú atraktívny program, pripomínajúci ako to v Bratislave vyzeralo počas korunovácií. Vyberte si z tematických prehliadok mesta, pozrite si korunovačný sprievod a preneste sa do rytierskych čias. Program Bratislavských korunovačných dní nájdete TU.

Korunovačný sprievod sa po skupinovom fotografovaní historických skupín s kulisou hradu, ktoré ho budú tvoriť, vydá na svoju púť v sobotu 30. júla o jednej popoludní. Vyberie sa z Bratislavského hradu na Hlavné námestie, kam dorazí približne o druhej popoludní.

Čo na vás čaká?

V korunovačnom sprievode môžete sledovať jednotlivých kráľov, ktorých v Bratislave v minulosti korunovali, spolu s ich dobovým sprievodom, zatiaľ čo kráľ Ferdinand IV. pôjde na koni aj so svojou suitou na čele sprievodu. V sprievode bude pred korunovačnými klenotmi kráčať aj duchovenstvo na čele s arcibiskupom.

Postupne tak uvidíte vývoj odevu, zbroje a odevných doplnkov v čase. Počas celého sprievodu vám bude na Hlavnom námestí herold prinášať informácie o historických súvislostiach korunovácií. Len čo sa ukáže sprievod, predstaví aj jeho jednotlivé zložky.

Rytiersky turnaj

Prirodzenou súčasťou korunovačných slávností boli aj rytierske turnaje. Na Tyršovom nábreží sa preto o pol šiestej popoludní odohrá jeho stredoveká verzia. Ešte pred jeho začiatkom sa budete môcť pokochať sokoliarskymi vystúpeniami a šermiarskymi duelmi. Predstavia vám rytieri zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Po šiestej začne samotný turnaj v stredovekom štýle. Budete môcť sledovať aj obrad korunovačnej prísahy, pri ktorom kráľ mávne mečom na všetky štyri svetové strany.

Vydajte sa po stopách kráľov a absolvujte časť trasy pôvodného korunovačného sprievodu počas sprevádzaných korunovačných prehliadok, ktoré organizuje Bratislava Tourist Board a vybrané cestovné kancelárie. Objavte miesta, ktoré dýchajú históriou a boli svedkami slávnych korunovácií.

Zdroj: visitbratislava.com