Lekár kraja Szalay: Čakajú nás najťažšie týždne. Dôvod je masové prekrývanie druhých dávok

3474
Vľavo Tomáš Szalay, vpravo župan Juraj Droba
Vľavo Tomáš Szalay, vpravo župan Juraj Droba

Takmer 140 tisíc zaočkovaných. Bratislavské veľkokapacitné očkovacie centrum ide naplno a najťažšie obdobie nás práve čaká. Lekár kraja a manažér centra Tomáš Szalay hovorí o tom, ako bude vyzerať očkovanie druhými dávkami, na ktoré čakajú desaťtisíce obyvateľov kraja.

Intenzita očkovania v župnom Veľkokapacitnom centre sa zvyšuje. Momentálne očkujeme až päť dní v týždni a podľa lekára kraja a riaditeľa Odboru zdravotníctva Tomáša Szalaya máme náročné obdobie ešte len pred sebou. „Čakajú nás najťažšie tri týždne. Budú sa prekrývať veľké masy preočkovania AstraZenecou spred desiatich týždňov a Pfizera spred štyroch. Na budúci týždeň prejdeme na šesťdňový očkovací “víkend“, aby sme to zvládli.“

„V župnom veľkokapacitnom centre atakujeme hranicu 140 tisíc zaočkovaných.“

Druhé dávky trápia nielen očkovacie centrá, ktoré musia zvládnuť nápor, ale aj samotných „očkovancov“. Nie vždy príde zo systému Národného centra zdravotníckych informácií pozvánka.

Tomáš Szalay odporúča počkať na SMS zo systému NCZI. Pozvánky priamo zo župy posiela, ak na človeka štát zabudne.

Druhé dávky: Ak vám nepríde SMS, postupujte takto

Ak vám do štvrtka nepríde SMS-ka na druhú dávku do centra BSK, očakávanú cez víkend, využite náš webový formulár pre zabudnutých druhodávkarov, alebo príďte na konci očkovacieho dňa na Národný futbalový štadión,“ pokračuje Szalay. Cez víkend sme takto zaočkovali druhou dávkou vyše 500 ľudí, ktorým neprišla pozývacia SMS od štátu.

„Väčšina týchto ľudí využila náš prihlasovací formulár určený pre takéto prípady. Píše nám tam všelikto, zúfalý z fungovania iných inštitúcií. Ľudia, ktorí sa týždne nevedia dovolať na callcentrum. Ľudia, ktorým nikto neodpovedá na maily. Ľudia, ktorých dáta sa niekde stratili v preklade. Vraj už takýto formulár konečne pripravuje aj NCZI.“

Primárne je župný formulár pre druhé dávky určený pre tých, na ktorých NCZI z akýchkoľvek dôvodov zabudlo a nedostali pozývaciu SMS na druhú dávku napriek uplynutiu lehoty 10 týždňov (AstraZeneca) resp. 4 týždne (Pfizer).

V súčasnosti sa v našom centre prekrývajú druhé dávky pre ľudí zaočkovaných vakcínami Pfizer aj AstraZeneca.

„Pozvánku zabudnutým druhodávkarom posielam až tesne pred víkendom, pretože čakám, či im predsa len nepríde oficiálna SMS z Čakárne. Pravidelne sa totiž stáva, že NCZI avizuje X druhých dávok na ďalší týždeň; ja upozorním, že podľa mňa to bude o 20-30% viac, a potom deň pred očkovaním ich niekde objavia a dopozývajú ešte ďalších Y druhodávkarov.“

SMSky z NCZI zvyknú chodiť v stredu, takže až vo štvrtok alebo piatok začína Tomáš Szalay so svojím tímom manažovať zoznamy ľudí, ktorí nedostali pozvánku na druhú dávku – teda až keď je jasné, že pozvánka z NCZI naozaj neprišla. Predídeme tak duplicite pozvánok a zmätku na oboch stranách.

„Celkovo sa do nášho zoznamu zabudnutých druhodávkarov dostalo doteraz takmer 4 tisíc ľudí. Je to veľa. Pôvodne som myslel, že bude slúžiť len pre AstraZenecu (v súvislosti so stratou dát v NCZI počas štartu novej Čakárne v marci). Ale keďže stovkám ľudí nechodí ani pozvánka na Pfizer, ktorým očkujeme od mája, tak už zbierame aj zabudnutých Pfizeristov. A píšu mi aj Modernisti (Modernou neočkujeme), lebo nevedia, kam inde sa obrátiť. Skúšam ich dostať do iných centier, kde očkujú Modernou. Ale toto je rola niekoho iného, kto to má v náplni práce, má na to ľudí a veľký budget.“

A pár faktov na záver: „Prekvapilo ma, že cez víkend si pomerne veľa (7%) ľudí neprišlo po druhý Pfizer. Hoci sme očkovali najmä druhé dávky, vyše 1800 ľudí dostalo cez víkend prvú dávku Pfizera. Zatiaľ veľmi nelovíme v teenagerských vodách, ich priemerný vek bol 37 rokov,“ uzatvára Tomáš Szalay.