Letný vlak Záhoráčik prepravil túto sezónu takmer 6000 cestujúcich

1416

Náučný chodník Plavecký kras, výhľad na panorámu Malých Karpát, či Plavecký hrad. To je len malý výber z atrakcií, ktoré mohli vidieť návštevníci Záhoria ak cestou za krásami tohto regiónu využili Letný vlak Záhoráčik. V septembri ukončil cykloturistický vlak svoju štvrtú letnú sezónu, počas ktorej odviezol tisícky cestujúcich i množstvo bicyklov.

„Vozil všetky vekové kategórie, cykloturistov či turistov, domácich aj zahraničných a to k atraktívnym miestam na Záhorí. Toto sezónne vlakové spojenie naberá stále na obľúbenosti, čo dokázal aj ostatný úspešný ročník, kedy sa ním za necelé tri mesiace previezlo takmer 5800 cestujúcich a 1200 bicyklov. Spojenie využívali najmä cykloturisti, rodiny s deťmi, peší turisti, milovníci železnice a najmä všetci, ktorí preferujú verejnú dopravu pred individuálnou prepravou autom,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

Turistický Letný vlak Záhoráčik premával tento rok vďaka Ministerstvu dopravy a výstavby SR a Železničnej spoločnosti Slovensko. Bratislavský samosprávny kraj totiž pôvodne projekt pozastavil kvôli preventívnym opatreniam proti koronavírusu i úsporám v rozpočte župy.

Medzi Bratislavou hlavnou stanicou a konečnou zastávkou Plavecké Podhradie sa mohli cestujúci mohli previesť od 4. júla do 15. septembra 2020 a to v sobotu, nedeľu a cez štátne sviatky trikrát denne. Na trase medzi Bratislavou a Plaveckým Podhradím bol najvyťaženejší spoj s odchodom o 8:13 hodine z Bratislavy a v opačnom smere zase vlak prichádzajúci do hlavného mesta o 19:35 hodine.

Realizáciou tohto vlakového spojenia sa zvýšila návštevnosť regiónu Záhorie a podporil sa rozvoj cestovného ruchu v obciach ležiacich na trati a v ich okolí. Zároveň bol ideálnym prostriedkom, ktorý priblížil prírodné krásy Záhoria. Využitie oboch smerov ponúkol cyklistické prechody naprieč celým pohorím, ako aj pokračovanie k rieke Morave a do regiónu Podunajsko, ďalej  prepojenie okolia Plaveckého Podhradia s Malými Karpatmi, či už výstup na Vápennú, Vysokú, Skalnatú, návštevu Čermákovej lúky, či keltského hradiska Pohanská. Záujem bol aj o prechod hrebeňovkou Malých Karpát, kde mohli cykloturisti využiť aj novo vyznačenú Štefánikovu cyklomagistrálu. Obľúbené cyklovýlety boli aj smerom na Doľany, Červený Kameň, Zochovu chatu, Modru aj Pezinok. Novinkou tejto sezóny bol východiskový bod Letného vlaku Záhoráčik z Bratislavy hlavnej stanice, čo malo veľmi pozitívne odozvy.