Lockdown: Zákaz vychádzania platí od soboty

20878

Od soboty 19. decembra vláda zavádza tvrdší lockdown vrátane zákazu vychádzania. Nebude však platiť pri ceste za rodinou či do práce.

Podľa ministra zdravotníctva Krajčího sa vírus nekontrolovateľne šíri. Tvrdší lockdown bude platiť od soboty 19. decembra od 5. hodiny ráno. Minister ho odôvodňuje tým, že ľudia nedodržiavajú v obchodných centrách odstupy a nákupy je nutné obmedziť. Výnimky zo zákazu vychádzania platia pre cestu do zamestnania či cestu potrebnú na výkon podnikateľskej činnosti. Vláda však odporúča maximálne využívať home office.

Povolená je cesta na nákup potravín, liekov, krmív, drogérie, zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb či starostlivosti o deti, nákup pohonných hmôt, cesta do banky, na poštu, do poisťovne. Predpokladá sa však cesta do najbližšej prevádzky. Povolená je aj cesta na bohoslužby, kostoly budú otvorené. Je možné tiež navštíviť výdajné miesta e-shopov či iných obchodov.

Výnimka zo zákazu platí aj na cestu do zariadenia na rekreačné účely a návštevy medzi dvomi domácnosťami. Ľudia sa však nemôžu stretnúť so žiadnou inou domácnosťou. Medzi výnimkami je aj individuálny šport v exteriéri vrátane lyžovania či pobyt v prírode. Lyžiarske strediská budú otvorené. Vláda odporúča strávenie Vianoc v rámci „bublín“, čiže v úzkom kruhu tých istých ľudí. Služby typu kaderník, masér a podobne nebudú mať výnimku, ich prevádzka bude obmedzená. Vláda dôrazne odporúča vyhýbať sa kontaktu s inými osobami aj v exteriéri. Nie je zakázané cestovať do zahraničia, platia však naďalej pravidlá, ktoré sú stanovené pri návrate z červenej krajiny.

Keď sme v marci odvážne zatvorili školy, bolo v Bratislavskom kraji len 5 infikovaných. Do dnešného dňa stúplo číslo v kraji na 14 054 ľudí. Za posledný týždeň to bolo 2 205. Trikrát toľko, ako za celé leto. Situácia v regióne je oveľa horšia, ako kedykoľvek predtým. Nemocnice praskajú vo švíkoch. Lekári a sestričky nemajú nekonečnú imunitu a nie sú nesmrteľní. Obmedzenia berme ako pomoc niekomu inému. Napríklad práve zdravotníkom, ktorí budú sviatky tráviť v službe. Preplnené obchody, kolaps na cestách a toto predvianočné šialenstvo nemôže skončiť dobre. Tieto Vianoce bude najdôležitejšie, aby sme zostali zdraví. Bez klišé, naozaj. Lockdown je poslednou možnosťou, trestuhodne sme totiž prepásli prípravu na druhú vlnu počas letných mesiacov,“ zdôraznil vážnosť situácie aj župan Juraj Droba.