Rozlúčte sa s letom vo vinohradníckom skanzene

4509
Skanzen je pre milovníkov prírody, turistiky a vína.
Skanzen je pre milovníkov prírody, turistiky a vína.

Starobylé vinárske mestečko Svätý Jur má zaujímavú atrakciu. Pozývame vás navštíviť skanzen, ktorý sa stal novou súčasťou obľúbenej Malokarpatskej vínnej cesty. Už tento víkend vás miestni vinári pozývajú na štýlovú rozlúčku s letom.

V piatok a sobotu sa bude v skanzene nalievať Víno Matula aj burčiak z miestnych vinohradov. Čaká vás aj občerstvenie a kultúrny program, vstupenky kupovať netreba. Vinári sa na vás tešia v piatok po 17:00 a v sobotu už od 15:00.

Návštevu svätojurského skanzena môžete spojiť s príjemnou prechádzkou vinohradmi a ukončiť piknikom na vyhliadke.

Svätý Jur ako na dlani. Začnite na rozhľadni

Ako prvá bola vytvorená vyhliadková vežička, ktorá korunuje celý areál a ihneď si získala veľkú obľubu. Je vyhľadávanou zastávkou pre turistov, pretože z nej máte malebný panoramatický 360° výhľad na Malé Karpaty, vinohrady, mesto, Jurský Šúr aj nížiny v okolí. Všetko máte ako na dlani a dovidieť až do Bratislavy. Túto unikátnu rozhľadňu vybudovalo mesto Svätý Jur s finančnou podporou Bratislavského kraja a je súčasťou vinohradníckeho skanzenu.

Okolie vyhliadky tvorí samotný skanzen. Ide o zastávku v rámci jurského náučného vinohradníckeho chodníka a jeho kolorit vytvárajú najmä tradičné kolové vinohrady a vinohradnícka kamenica – čo je kamenná búda so strechou, ktorú tvoria drevené trámy a odrezané ťažne viniča.

V skanzene sa postupne budujú aj moderné prvky zabezpečujúce príjemný relax. Veľká drevená pergola v budúcich rokoch poskytne tieň, bude obrastená viničom. Pod pergolou sa práve buduje spevnená plocha, na ktorej budú drevené stoly a lavice na posedenie. Nachádzajú sa tu aj kosené trávnaté plochy ako stvorené na piknik v historickom kolovom vinohrade s výhľadom na Malé Karpaty a okolie.

Vinári si postavili aj otvorený altánok, v ktorom vás každé víkendové popoludnie počas sezóny bude vítať a nalievať svoje vína vždy iný člen spolku. Na tieto ochutnávky pod šírim nebom sa netreba prihlasovať ani kupovať lístky. Návštevníci platia len za víno a prípadné občerstvenie, ktoré skonzumujú.

Takto vyzerá vyhliadka:

Ako skanzen nájdete

Veľkou výhodou je ľahká dostupnosť – len 15 minút chôdze do mierneho kopca z centra mesta/vlakovej stanice alebo 10 minút zo zástavky SAD na Krajinskej ul. vo Svätom Jure. Viac informácií o skanzene a podujatiach nájdete TU.