Magické spojenie vína a prírody: Svätojurský vinohradnícky skanzen

696
Skanzen je pre milovníkov prírody, turistiky a vína.
Skanzen je pre milovníkov prírody, turistiky a vína.

Starobylé vinárske mestečko má novú atrakciu. Pozývame vás do skanzena, ktorý sa stal novou súčasťou obľúbenej Malokarpatskej vínnej cesty.

Návštevu svätojurského skanzena môžete spojiť s príjemnou prechádzkou vinohradmi a ukončiť piknikom na malebnej vyhliadke. Miestni vinári vás cez víkendy radi pohostia aj vo svojich viniciach a pivniciach, počas celého leta pre vás pripravujú ochutnávky a pestré podujatia. Najbližšie sa na vás tešia:

  • Pia – Ne 11. – 13. 6. Vinárstvo Števino a Vinárstvo Štyri Kopce
  • So – Ne 19. – 20. 6. Vinárstvo Jurský Hrozen a Barokovo vinárstvo

Vinohradnícky skanzen vo Svätom Jure v sebe spája turisticko-relaxačné a edukatívne prvky. Je to celoročne voľne prístupný priestor, ktorý postupne svojpomocne zveľaďuje komunita svätojurských vinárov na pravidelných brigádach. Projekt je stále v procese postupného budovania a je realizovaný Svätojurskym vinohradníckym spolkom v spolupráci s Academia Istropolitana Nova a mestom Svätý Jur.

Svätý Jur ako na dlani. Začnite na rozhľadni

Ako prvá bola vytvorená vyhliadková vežička, ktorá korunuje celý areál a ihneď si získala veľkú obľubu. Je vyhľadávanou zastávkou pre turistov, pretože z nej máte malebný panoramatický 360° výhľad na Malé Karpaty, vinohrady, mesto, Jurský Šúr aj nížiny v okolí. Všetko máte ako na dlani a dovidieť až do Bratislavy. Túto unikátnu rozhľadňu vybudovalo mesto Svätý Jur s finančnou podporou Bratislavského kraje a je súčasťou vinohradníckeho skanzenu.

Okolie vyhliadky tvorí samotný skanzen. Ide o zastávku v rámci jurského náučného vinohradníckeho chodníka a jeho kolorit vytvárajú najmä tradičné kolové vinohrady a vinohradnícka kamenica – čo je kamenná búda so strechou, ktorú tvoria drevené trámy a odrezané ťažne viniča.

V skanzene sa postupne budujú aj moderné prvky zabezpečujúce príjemný relax. Veľká drevená pergola v budúcich rokoch poskytne tieň, bude obrastená viničom. Pod pergolou sa práve buduje spevnená plocha, na ktorej budú drevené stoly a lavice na posedenie. Nachádzajú sa tu aj kosené trávnaté plochy ako stvorené na piknik v historickom kolovom vinohrade s výhľadom na Malé Karpaty a okolie.

Vinári si postavili aj otvorený altánok, v ktorom vás každé víkendové popoludnie počas sezóny bude vítať a nalievať svoje vína vždy iný člen spolku. Na tieto ochutnávky pod šírim nebom sa netreba prihlasovať ani kupovať lístky. Návštevníci platia len za víno a prípadné občerstvenie, ktoré skonzumujú.

Takto vyzerá vyhliadka:

Ako skanzen nájdete

Veľkou výhodou je ľahká dostupnosť – len 15 minút chôdze do mierneho kopca z centra mesta/vlakovej stanice alebo 10 minút zo zástavky SAD na Krajinskej ul. vo Svätom Jure. Viac informácií o skanzene a podujatiach nájdete TU, alebo v partnerských vinárstvach: Stevino, Jurský hrozen a Štyri kopce.