Malokarpatské múzeum v Pezinku vydáva eurobankovku Ferdiša Kostku

834
Malokarpatské múzeum v Pezinku vydáva eurobankovku Ferdiša Kostku
Malokarpatské múzeum v Pezinku vydáva eurobankovku Ferdiša Kostku

Múzeum Ferdiša Kostku v Stupave, ktoré spravuje Malokarpatské múzeum v Pezinku, vydáva v roku 2023 0 Euro Souvenir venovaný umelcovi Ferdišovi Kostkovi. Práve Ferdišovi Kostkovi bol v roku 1946 ako prvému výtvarníkovi na Slovensku udelený titul národného umelca. Bol významným a zručným džbánkarom, no uznanie a slávu získal vďaka svojim jedinečným figurálnym plastikám. Jeho tvorba je známa využívaním námetov zo stupavského folklóru, habánskej keramiky a známa je aj modernými figurálnymi motívmi. Inšpiroval sa životom a zvykmi obyvateľov Záhoria, remeselníkmi, džbánkarmi, vinohradníkmi a muzikantmi, ktorých zahrnul do svojej tvorby.

Múzeum Ferdiša Kostku v Stupave vzniklo v roku 1968 na pamiatku Ferdiša Kostku. Jeho manželka po Ferdišovej smrti darovala štátu jeho rodný dom, postavený v roku 1826. V dome sa nachádzala kompletná dielňa s náradím, formami, hlinou i farbami. Dodnes v ňom nájdeme muflovú pec na pálenie keramiky, ktorá je najstaršou zachovanou džbánkarskou pecou na Slovensku. Múzeum je momentálne z technických príčin zatvorené a prebieha jeho rekonštrukcia. Návštevníci sa však majú na čo tešiť, pretože snahou je, aby sa z Múzea Ferdiša Kostku v Stupave stalo v blízkej budúcnosti významné kultúrne miesto.

Začiatok predaja eurobankovky sa uskutoční v sobotu 14. októbra 2023 od 10:00 do 16:00h. v sídelnej budove Malokarpatského múzea v Pezinku, M. R. Štefánika 4, 902 01 Pezinok. Predaj v ostatné dni bude počas bežných otváracích hodín.

Čo je 0 Eurová bankovka? Toto je zaujímavý a vzácny druh bankovky, ktorá nezastupuje žiadnu konkrétnu menovú hodnotu. Miesto toho je zdobená obrazom významného človeka alebo miesta, ktoré majú špeciálne historické alebo kultúrne významy. Tieto bankovky sú často zberateľskými kúskami a symbolizujú bohatú kultúrnu históriu.

Ferdiš Kostka, ktorý bude zdobiť túto bankovku, zanechal nezmazateľnú stopu v slovenskej histórii. Jeho príspevok k rozvoju národnej identity a kultúry je nepopierateľný. Jeho portrét na tejto 0 Eurovej bankovke bude určite hrdým symbolom nášho kultúrneho dedičstva.

Nezabudnite si označiť dátum 14. októbra 2023 v kalendári a pridajte sa k tomuto výnimočnému momentu v našej histórii. Spolu si pripomenieme a uctíme významného človeka, ktorý zostal zapísaný v našich srdciach a mysliach.

Cena eurobankovky je 3,- €

Podmienky predaja:
Bankovky s číslami od 1 do 100 – max1ks/os bez možnosti výberu čísla
Bankovky s číslami od 101 do 1000 – max 10 ks/os bez možnosti výberu čísla
Bankovky s číslami od 1301 do 5000 (okrem ročníkových čísel) – bez obmedzenia
Bankovky s číslami od 1920-2023 (-tzv. ročníkové, podľa roku narodenia) – max 1ks/os. s možnosťou výberu čísla

Malokarpatské múzeum v Pezinku ako aj vysunuté pracovisko Múzeum Ferdiša Kostku v Stupave je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja. Viac diel z tvorby Ferdiša Kostku nájdete v zdigitalizovanej podobe na stránke pamatkraja.sk .

Pamäť kraja je online databáza tradičného umenia odkazujúceho k lokálnej umeleckej tvorbe a remeselnej výrobe predmetov na území Bratislavského samosprávneho kraja. Databáza vznikla v rámci projektu cezhraničnej spolupráce Heritage SK-AT Kultúrno-kreatívne oživenie tradícií medzi Slovenskou republikou a Rakúskom.

Zdroj: Malokarpatské múzeum v Pezinku