Medzi „červené krajiny“ sa pridalo ďalších šesť štátov

12429

Medzi „červené krajiny“ z pohľadu pandémie nového koronavírusu bude od 1. septembra patriť Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta. Ľudia, ktorí sa vrátia z rizikovej krajiny po 1. septembri, budú musieť absolvovať desaťdňovú karanténu. Medzi rizikové krajiny môže patriť aj Grécko, do ktorého sa teraz neodporúča cestovať.

Treba dávať pozor aj na rizikové regióny v jednotlivých štátoch. V Českej republike je to hlavné mesto Praha a Kraj Vysočina, v Rakúsku hlavné mesto Viedeň, Horné Rakúsko a Tirolsko. V Poľsku ide o Pomoranské, Malopoľské a Sliezske vojvodstvo. V Anglicku patria medzi rizikové regióny Tayside a North West, v Írsku Mid-Cast a Mid-West. V Estónsku to je Ida-Viru Maakond a v Dánsku región Midtjylland.

Konzílium prehodnotilo aj dĺžku karantény, ktorú je potrebné dodržiavať po návrate z rizikových krajín. Z „červených krajín“ sa odporúča vrátiť do 1. septembra. Po tomto dátume bude príchod považovaný ako za návrat z rizikovej krajiny. Na týchto ľudí sa tak bude vzťahovať povinnosť desaťdňovej karantény. Testovať by sa mali najskôr v piaty deň od príchodu.

Pokiaľ sa týmto ľuďom do desiatich dní nepodarí zrealizovať testovanie a nebudú u nich prítomné žiadne príznaky ochorenia, tak po desiatich dňoch bude u nich ukončená karanténa.

Zdroj: MZSR; Foto: MZSR