Mestskí policajti majú nové moderné operačné stredisko

1053

Mestská polícia Bratislava má nové jednotné operačné stredisko na linke 159, na ktorej vyrieši tiesňové hovory oveľa rýchlejšie a bez zbytočného zdržiavania. V situáciách, keď ide o minúty a sekundy, sú zrýchlenie a zjednotenie hovorov obzvlášť dôležité.

„Práve preto sme vytvorili jednotné operačné stredisko cez linku 159. Namiesto zdĺhavého prepájania teraz vybavíme každý telefonát na jednom mieste s možnosťou priameho zapojenia ďalších záchranných zložiek. Sme tak vôbec prvá mestská polícia na Slovensku, ktorá dokáže spolupracovať s policajným, hasičským a záchranným zborom v reálnom čase,“ približuje mesto na sociálnej sieti.

Aká bola situácia doteraz? Dlhé roky po zavolaní na 159ku nasledoval zdĺhavý proces prepájania, ktorý bol neefektívny a navyše tak odrádzal od nahlasovania problémov. Najprv ste sa dovolali na centrálny dispečing, ktorý vás po vypočutí prepájal na jednotlivé expozitúry podľa okresu, kde ste opäť museli opakovať svoje hlásenie. Ak bolo následne potrebné zapojiť policajný zbor, záchranku alebo hasičov, operátor ukončil váš telefonát a následne volal záchranárov.

„Tento systém sme zmenili a nahlasované situácie rieši hneď operátor, ktorý prijal hovor. A nie je na to sám! Priamo do hovoru sa v prípade potreby v reálnom čase vďaka integrovanému informačnému systému zapájajú príslušníci ďalších záchranných zložiek. Ak je potrebné do riešenia zapojiť napríklad záchranku, operátor automaticky pripojí do hovoru operátora z tiesňovej linky 112, ktorý v reálnom čase môže zadať pokyn na výjazd. Navyše operátor tiesňovej linky môže plynule vstupovať do konverzácie a navigovať volajúceho či volajúcu, ako aj poskytnúť prvú pomoc,“ dodáva hlavné mesto.

Kapacitu volajúcich operátorov zvýšili zo 4 na 14 ľudí. Operátori koordinujú hliadky pre celé mesto na jednom mieste. Predtým to bolo možné len v danej mestskej časti. Odteraz však vedia na miesto zásahu poslať skutočne najbližšiu jednotku.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR; Foto: Marek Velček