Metropolitný inštitút Bratislavy spracoval takmer 300-stranový manuál participácie

522

Metropolitný inštitút Bratislavy napísal takmer 300-stranový manuál participácie. Určený je všetkým, ktorí nikdy participáciu nerobili. Sumarizuje detailné návody, ako chápať, zapájať a interpretovať názory a potreby ľudí v určitom prostredí. Informuje o tom na sociálnej sieti.

„V podrobných infografikách je vysvetlený každý krok, ktorý treba urobiť, či už pri revitalizácii verejného priestoru, výstavbe novej budovy či rekonštrukcii starej,“ vysvetlil mestský inštitút. Dokument tiež zahŕňa prípadové štúdie z konkrétnych projektov, rôzne užitočné analýzy a nechýbajú ani praktické tipy, ako sa vyvarovať častým chybám. Manuál je určený poslancom, starostom, primátorom, predsedom samosprávnych krajov, neziskovým organizáciám, investorom, architektom i developerom.

Participatívny proces s ľuďmi podľa MIB dokáže zlepšiť kvalitu projektov vďaka spoznaniu názorov. Taktiež zlaďovať odlišné záujmy a predchádzať konfliktom i posilňovať dôveru obyvateľov najmä voči samosprávam. „Participatívny proces by mohol byť súčasťou výstavby novej budovy, revitalizácie verejného priestoru alebo brownfieldu, prípadne rekonštrukcie existujúcej budovy. Cieľom je spoznanie postojov a potrieb verejnosti na dané územie, vďaka čomu sa zvyšuje šanca, že ľudia budú s výsledkom, ktorý projekt prináša, spokojní,“ vysvetlil inštitút. Manuál je dostupný aj v online verzii na webe MIB-u.

Zdroj: TASR, MIB www.mib.sk