Modernizácia vozidlového parku pokračuje. Dopravný podnik Bratislava predstavuje nové 12-metrové autobusy

617

Dopravný podnik Bratislava v priebehu najbližších dní zaradí do premávky ďalšie nové autobusy. Nízkopodlažné, klimatizované, 12-metrové vozidlá v celkovom počte 63 kusov nahradia 12 až 14-ročné autobusy a doplnia flotilu DPB. Počet klimatizovaných autobusov sa tak dostane na úroveň takmer 100%. Moderné autobusy s najnovšími informačnými a bezpečnostnými systémami „novej generácie MHD“ budú už čoskoro voziť prvých cestujúcich. Ešte koncom roka 2021 dopravca objednal 63 kusov týchto vozidiel.

Uvedomujeme si, že ak chceme, aby obyvateľky a obyvatelia vo väčšom využívali našu verejnú dopravu, musíme ju skvalitňovať, aby bola pohodlná, moderná a bezpečná. Len pred pár týždňami sme predstavili ďalšiu várku nových vozidiel z veľkej objednávky osemnásťmetrových autobusov. Som rád, že dnes dopĺňame do vozidlového parku dopravného podniku ďalšie nové autobusy s modernou výbavou – tentoraz dvanásťmetrové v počte šesťdesiattri kusov. Od roku 2020 celkovo pribudlo stopäťdesiat nových kvalitných autobusov s kamerami, klimatizáciou a informačnými systémami. V budúcom roku prídu na rad nové električky, aj trolejbusy. Ďakujem kolegom z DPB, že sa nám spoločne darí modernizovať vozidlový park, ale aj obnovovať infraštruktúru a vytvárať tak lepšie podmienky pre vodičov a cestujúcu verejnosť,” uviedol Matúš Vallo, primátor Bratislavy.

Celkový objem rámcovej zmluvy na kúpu až 80 autobusov typu SOR NS 12 diesel (spĺňajúcich najprísnejšiu emisnú normu Euro 6e) predstavuje vyše 19 mil. eur, pričom podniku sa podarilo vysúťažiť vozidlá za výhodnejšiu cenu v porovnaní s posledným nákupom obdobných autobusov do 12,2 metra v roku 2017, navyše v modernejšom dizajne, s lepšou technologickou výbavou a s motorom, ktorý je spriahnutý s automatickou 6- stupňovou prevodovkou.

Systematickou prácou sa nám darí mestskú hromadnú dopravu zlepšovať a postupne sa približovať mestám, kde je prirodzenou prvou voľbou. Náš dopravný podnik investuje do obnovy vozidlového parku, rozvoja infraštruktúry a tiež efektívnejšou prevádzkou sporí finančné prostriedky, ktoré reinvestuje do pracovného prostredia zamestnancov. Aj pri tomto nákupe sme si opäť dali záležať na každej drobnosti. Autobusy budú v úplne novom dizajnovom nátere a do výbavy dostanú všetky najnovšie technológie, ktoré cestujúci poznajú z najnovších kĺbových autobusov. Okrem masívnej obnovy vozidlového parku autobusov, ktorých bude do konca jesene dokopy až stopäťdesiat, sa už budúci rok taktiež výrazne obmení vozidlový park električiek a trolejbusov,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Nové krátke autobusy DPB postupne nasadí najmä na linky 99, 95, 94, 90, 87, 80, 192, 65, 53 a 20, kde nahradia najmä staršie typy vozidiel bez klimatizácie.

Cestujúca verejnosť sa s novými vozidlami stretne napríklad v rámci jazdy po trasách Petržalka – Staré mesto, Petržalka – Vrakuňa, Rača – Vrakuňa, Vajnory – Nové Mesto, Devínska Nová Ves – nákupné centrum na Lamačskej ceste. Autobusy v bratislavských farbách budú okrem toho vybavené modernými koženkovými sedadlami, kvalitnými nerezovými držadlami a madlami, WiFi internetovým pripojením, USB nabíjačkami, systémom automatického počítania cestujúcich a fotobunkou nad každými dverami. V autobusoch nebude chýbať ani klimatizácia, ktorá plní funkciu chladenia aj kúrenia a jej účinnosť znásobia aj tónované sklá. Spúšťaná bude automaticky, a to v závislosti od vonkajšej teploty a teploty v interiéri autobusu. Súčasťou informačného systému budú farebné informačné tabule a vnútorné displeje, ktoré cestujúcim zobrazujú i aktuálne odchody ďalších liniek v reálnom čase. Novinkou vo výbave pre vodiča, ktorá zvýši bezpečnosti jazdy na cestách, bude systém monitorovania mŕtveho uhla.

Modernizácia vozidlového parku a zvyšujúci sa komfort cestovania DPB spolu s hlavným mestom v súčasnosti kladie vyššie nároky na vyhotovenie vozidiel. Už pri prvom nákupe tzv. „letiskových autobusov“ zadefinoval moderný štandard výbavy, v ktorom nechýba výkonná klimatizácia, tónované sklá, moderný informačný a kamerový systém, WiFi a sedadlá s nenasiakavými poťahmi.

Zvýšil sa podiel klimatizovaných vozidiel MHD. Klimatizáciou bude po zaradení všetkých 150 nových autobusov vybavených 97 % z celej flotily, čo je v porovnaní s rokom 2019 nárast o viac ako 40 % (január 2019 – podiel klimatizácie v autobusoch: 56 %). V MHD tiež pribudol bezpečnostný kamerový systém. Aktuálne je ním vybavených takmer 400 vozidiel (električky, autobusy, trolejbusy), samozrejmosťou je vo všetkých nočných linkách.

Už budúci rok DPB očakáva dodanie 50 nových trolejbusov, 30 nových električiek a 4 vodíkové autobusy.

Zdroj: DPB