Neexperimentujte s pyrotechnickými výrobkami. Hrozia škody na zdraví či majetku

1315
Toto doma neskúšajte!
Toto doma neskúšajte!

Polícia každoročne eviduje pre zlé zaobchádzanie s pyrotechnikou ublíženia na zdraví, vážne zranenia či prípady poškodenia majetku. Pripomína, že pyrotechnické zloženie môže po zapálení výrobku dosahovať teplotu niekoľko tisíc stupňov Celzia. TASR o tom informovala Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

„Neexperimentujte s účinkami výbuchu pyrotechnických výrobkov v okolí, kde sa nachádzajú aj iné osoby. Odpaľujte ju v bezpečnej vzdialenosti,“ zdôraznila s tým, že človek pod vplyvom alkoholu alebo iných psychotropných látok nemá obsluhovať zábavnú pyrotechniku.

Nevybuchnutú pyrotechniku treba podľa Hrabovskej považovať za poškodenú a nezapaľovať ju opakovane. Potrebné je zlikvidovať ju podľa návodu na použitie. Ako uviedla, ľudia by ju nemali kupovať od „voľnopredajcov“, ale v certifikovaných špecializovaných obchodoch. „Takéto výrobky prešli riadnym testovaním bezpečnosti, spĺňajú stanovené technické požiadavky a vybavené sú návodom k použitiu aj v slovenskom jazyku,“ priblížila.

Avizovala, že používanie zábavnej pyrotechniky je legislatívne regulované všeobecne záväznými nariadeniami miest a obcí. „Nariadenie určuje nielen, či je odpálenie pyrotechniky v konkrétnej obci alebo meste povolené, ale zahŕňa aj lokáciu stanovenú pre odpálenie pyrotechniky, ako aj čas a obdobie, počas ktorého ju možno použiť,“ uviedla. Za nedodržanie podľa nej hrozí sankcia.

Možnosť úrazu pri manipulácii so zábavnou pyrotechnikou sa po požití alkoholu zvyšuje. Upozornila na to hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Petra Klimešová v súvislosti s nadchádzajúcimi oslavami Nového roka.

„V prípade, ak osoba požije alkohol, tak veľmi často stráca zábrany, kritické myslenie, nedokáže správne vyhodnotiť riziko. Preto sa zvyšuje možnosť poranenia,“ vysvetlila. Zdôraznila, že pri používaní pyrotechniky je potrebné postupovať striktne podľa návodu výrobcu. Radí tiež nepoužívať podomácky vyrobené náhrady zábavnej pyrotechniky. „Pri takýchto prípadoch evidujeme v minulosti fatálne zranenia,“ upozornila.

Počas Silvestra podľa nej volajú na linku 155 najviac ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, s hypertenziou a s bolesťami brucha. „Linku tiesňového volania 155 môžeme volať vždy, pokiaľ dôjde k náhlemu ohrozeniu života, zdravia, vážnemu úrazu alebo nehode s väčšími následkami,“ ozrejmila. Lekársku pomoc by mali ľudia vyhľadať v prípade vzniku akútneho ochorenia s následným zhoršením zdravotného stavu bez ohrozenia života.