Mrznúci dážď v Bratislavskom kraji, župa má v teréne 12 vozidiel

776

Mrznúci dážď, ktorý v noci zasiahol Slovensko, priniesol so sebou zvýšené riziko na cestách, najmä na západnej časti krajiny. Situácia na cestách bola a stále je veľmi nebezpečná, čo si vyžiadalo zvýšenú pozornosť a rýchlu reakciu údržbových tímov.

Počas noci a nad ránom bolo v teréne nasadených celkovo 12 vozidiel údržby, ktoré sa starali o bezpečnosť na regionálnych cestách II. a III. triedy. Vďaka ich neúnavnej práci bolo možné ošetriť celkovo 890 kilometrov ciest, pričom na niektorých úsekoch sa muselo pristúpiť k opakovanému pluhovaniu a posypu. Na zabezpečenie bezpečnosti na cestách bolo minutých 65 ton posypovej soli, čo ukazuje na rozsah a vážnosť situácie.

Župní cestári majú na starosti údržbu 514 kilometrov ciest II. a III. triedy mimo hlavného mesta a 78 kilometrov ciest I. triedy, ktoré sú v správe Slovenskej správy ciest. Zatiaľ čo údržbu diaľnic zabezpečuje Národná diaľničná spoločnosť a cesty v hlavnom meste Bratislave magistrát.

Vzhľadom na nebezpečenstvo, ktoré mrznúci dážď predstavuje, župa vyzýva vodičov, aby, pokiaľ to nie je nevyhnutne nutné, odložili alebo zrušili svoje cesty. Ak už vodiči musia byť na ceste, je dôležité, aby jazdili bezpečne, trpezlivo a ohľaduplne voči ostatným účastníkom premávky.

Situácia si vyžaduje zodpovednosť a pozornosť všetkých vodičov. Práca údržbových tímov a ich snaha udržať cesty bezpečné je obdivuhodná, no bez spolupráce a opatrnosti zo strany vodičov by ich úsilie bolo márne. Vzájomná ohľaduplnosť, trpezlivosť a dodržiavanie dopravných predpisov sú kľúčom k bezpečnosti na cestách v týchto náročných poveternostných podmienkach.