Na slnovrat zažiari Betlehemská hviezda, Jupiter a Saturn v konjunkcii

8832

Betlehemská hviezda, ktorá podľa legiend zaviedla Troch kráľov k Ježiškovi do Betlehema bola podľa všetkého len konjukciou Saturnu a Jupitera.

Sú úkazy, ktoré môžeme sledovať raz ročne, raz za dva roky, desať, dvadsať, raz za život. A potom sú také úkazy, ktoré sa vyskytujú tiež pomerne často, ale pri špecifických podmienkach ich môžeme pozorovať raz za množstvo generácií. K takým určite patrí aj stretnutie Jupitera a Saturnu.

V deň zimného slnovratu 21. decembra 2020 nastane vzácny astronomický jav – konjunkcia Jupiteru a Saturna. Po západe slnka okolo 17. hodiny sa na večernej oblohe obe planéty priblížia len na vzdialenosť šiestich uhlových minút. Naposledy boli tieto dve planéty takto blízko v roku 1226, čo je takmer 800 rokov. 

„O konjunkcii telies na oblohe hovoríme, ak sú k sebe bližšie ako jeden stupeň, čo predstavuje zhruba dva priemery mesiaca v splne,“ vysvetlil astronóm Juraj Tóth, prodekan Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

„Jupiter má obežnú dobu okolo Slnka takmer 12 rokov, Saturnu trvá jeden obeh dokonca 30 rokov, teda v priebehu nášho ´pozemského´ roka sa tieto planéty vzhľadom na Slnko nepohnú o nejaký veľký úsek svojej dráhy. Z pohľadu Zeme sa dajú veľmi dobre pozorovať prakticky každý rok. Ale ešte musí nastať priaznivá okolnosť aj na to, aby sa k sebe priblížili navzájom, čo sa z pohľadu Zeme stáva približne raz za 20 rokov,“ 
vysvetlil Tóth.

Tohtoročné priblíženie je mimoriadne tesné. Naposledy nastalo 16. júla 1623 a opäť by sa malo zopakovať až 15. marca 2080.

Fotograf Jozef Dovičin pozoroval konjukciu Jupitera a Saturnu nad inverznou oblačnosťou v oblasti Kľaku a Veľkej Javoriny. A takto zachytil takzvanú,“Betlehemsku hviezdu“.

Zdroj: TASR, iMeteo.sk; Foto: Jozef Dovičin