Najkrajšia ozdoba nevesty, alebo krása party ktorá pretrvá aj v 21. storočí

2030

Keď sa dnes vo svete moderných technológií, digitalizácie a obrovského virtuálneho priestoru vydáte na cestu spoznávania tradícií, zistíte, že je to oveľa väčšie dobrodružstvo, ako sa môže na začiatku zdať. Presvedčia vás o tom aj obrazy z limitovanej edície takmer zaniknutých slovenských párt. 

Pre poriadok treba najprv vysvetliť, čo to parta je. Nie je to totiž slovo, ktoré by sme dnes, v 21. storočí bežne používali. A predsa sa zachovalo. Presahuje nie jednu či dve generácie, ale celé storočia. Party sú súčasťou našej národnej identity, máme ich v našej kultúrnej DNA. Len sme o tom mnohí ani nevedeli. Vďaka projektu PARTY V 21. STOROČÍ pod oficiálnou značkou Slovenska – GOOD IDEA SLOVAKIA – to už vieme. 

Najkrajšia ozdoba nevesty 

Kedysi – v 17. až 20. storočí – zdobili party hlavy mladých dievčat. Tieto ozdobné čelenky boli súčasťou sviatočnej a obradovej úpravy vlasov a nosili ich najmä nevesty. Práve party – bohato a hlavne rôznorodo zdobené, tvorili najkrajší a najdôležitejší prvok svadobného kroja. V každom regióne sa pritom party odlišovali tvarom, veľkosťou, použitými materiálmi, zdobením a farebnosťou. 

Viac ako slová 

Lepšie ako tisíc slov vám predstavu o parte zhmotní jeden obraz. A predstavte si, že nie je jeden, ale je ich „celá kopa“. Za každým z nich je silný príbeh. Príbeh, ktorý by nevznikol, ak by sa nestretla skupina nadšených bádateľov a umeleckých tvorcov. Aj tu platí: „za všetkým hľadaj ženu“ – menovite etnologičku Katarínu Chabrečekovú, ktorá sa rozhodla zdokumentovať zabudnuté party zo všetkých kútov Slovenska.

Dodržali sme zvyk, že party nosili len bezdetné, slobodné dievčatá, preto naše modelky stelesňujú tieto atribúty. Ornamenty na tvárach modeliek i maľba na plátne zodpovedajú ľudovým motívom dediny, regiónu, z ktorého parta pochádza. Štylizácia a kompozícia fotografie reflektuje dobové zábery. Modelky sa vžili do roly budúcich neviest a vážnosť sviatočnej chvíle vyjadrili výrazom pokory na tvári a náznakom úsmevu v očiach. Časti ľudových odevov na fotografiách tiež pochádzajú z dedín, z ktorých sú zaznamenané party.

Vyhľadať, identifikovať a získať partu bol však len prvý krok na tejto ceste. Každá parta si potom našla svoju modelku, ktorej bolo treba ozdobiť tvár a dekolt. Umelecká maľba na tvárach dievčat vychádza z tradičných ornamentov ľudového odevu. Po absolvovaní bodypaintingu u umeleckých maskérov Andrey Ľubockej či Patrika Raga prišlo na rad umelecké duo LSZ PHOTOGRAPHY – Ľubomír Sabo a Zuzana Sénášiová.

Pri každej z ich fotografií sa dostaví nejaký pocit, nálada, emócia a na chvíľku sa možno aj zasnívate a uvidíte na obraze seba.To však nie je všetko. Ďalšej úlohy sa bravúrne zhostila maliarka projektu Sarah I. Avni, ktorá fotografie vytlačené na plátno domaľovala akrylovými farbami. Obrazom dotvorila pozadie, ktoré vychádza z ľudových prvkov jednotlivých dedín a regiónov. Tak, ako každá nevesta či parta, aj každá fotografia a maľba z tejto kolekcie je originálna a jedinečná. 

TIP: Galériu limitovanej edície 50 obrazov takmer zaniknutých slovenských párt a vencov si môžete pozrieť aj TU: http://www.party21art.com/galeria/

Tri roky, viac ako dvesto ľudí 

Práce na projekte trvali asi tri roky a zúčastnilo sa na ňom viac ako 200 ľudí, medzi nimi nechýbali ani tímy etnológov, bez ktorých by sa napríklad nepodarilo zrekonštruovať štyri nedostupné party. To samo osebe hovorí o náročnosti celého projektu, ktorého výsledkom je aktuálne 28 výstav doma i v zahraničí a úžasná reprezentácia Slovenska.

Najmä sa však podarilo vdýchnuť život jedinečným ľudovým skvostom, ktoré tak ostávajú v trvalej pamäti národa a sú odkazom pre dnešnú a všetky ďalšie generácie. Odkazom, ktorý nás učí zasa niečo nové o sebe a tiež nám dáva ďalší dôvod byť hrdí na svoju minulosť a predkov. A je jedno, z ktorého regiónu pochádzate a či vaši prarodičia partu nazývali odkonka, pantlík, stuški, vinec či vjenec: naše nevesty boli jednoducho nádherné! 

Viac o nádhernom projekte PARTY v 21. STOROČÍ sa dočítate aj TU: https://www.party21art.com/o-nas/

Zdroj: Magazín Bratislava región