Výstava prác osôb s mentálnym znevýhodnením Centra sociálnych služieb Javorinská a Mariana Goliana, spoluautora projektu Nana, pod záštitou predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu
4.4.2024-11.4.2024
Otvorenie výstavy: 4.4.2024 o 13.30
Galéria Z , Zichyho palác, Ventúrska 9, Bratislava
Silný emocionálny zážitok sprostredkovaný výtvarnými aktivitami pod vedením arteterapeutiek z CSS Javorinská znamená pre ľudí z mentálnym a fyzickým znevýhodnením spôsob učenia sa o svete a jeho súvislostiach. Hlina, textil, vlna, vosk, farby ako terapeutický materiál a aktivity s nimi spojené, pomáhajú prelomiť bariéru strachu, nahrádzajú verbálnu komunikáciu, eliminujú agresívne správanie, rozvíjajú predstavivosť, trojdimenzionálne vnímanie, posilňujú sebavedomie a sebahodnotenie, kompenzujú chýbajúci, alebo poškodený zmysel, napomáhajú rehabilitácii ľudí s narušenou jemnou motorikou a ich socializácii. Využívané terapeutické postupy voľného tvorenia bez vytvorenia konkrétneho výrobku umožňujú relaxáciu, zdieľanie obáv, ohrození, ale aj radosti a prinášajú množstvo veselých zážitkov.
Natália Golianová a Marian Golian
Projekt NANA je zameraný na spoluprácu dizajnéra s hendikepovanými osobami. Vystavované práce vznikli v spolupráci Natálie Golianovej a jej brata Mariana Goliana
Kolekciu nábytkových prvkov tvorili spolu ako rovnocenná dvojica. Natália vychádzala z poznania svojho brata, jeho zručností, fascinácií a citových vzťahov. Nosným prvkom sú farebné gumené laná a tenké gumičky, ktoré Marian rád splieta do rôznych kompozícií a nachádza netradičné funkčné riešenia. Natália vytvorila konštrukcie, kde Marián uplatnil svoje jedinečné videnie sveta cez farby a štruktúry a vpustil nás tak do svojho vnútorného prežívania radosti z tvorby. Tento spôsob spolupráce mu umožnil získať priestor na sebavyjadrenie a uznanie. Je to iný spôsob spoločnej tvorby, obohacujúci a inšpiratívny pre všetkých zúčastnených.
Pod pojmom art brut rozumieme žánrovo nezaraditeľnú tvorbu umelcov. Často sa jedná o ľudí s psychickými poruchami alebo mentálnym postihnutím.
Autori art brut sa vyznačujú autenticitou, originalitou, svojským výtvarným jazykom, ktorému rozumejú len oni sami, a ktorý niekedy nahrádza verbálnu komunikáciu. Ich diela často nenapodobňujú ani tak vonkajší svet, ale vyjadrujú vnútorné prežívanie svojho tvorcu. Preto je ťažké porovnávať ich s umením, ktoré vytvárajú „normálni“ umelci.