Navštívte Marianku, najstaršie pútnické miesto v Uhorsku

11922
Svätá studňa
Svätá studňa

Marianka leží v krásnej lokalite a aj keď je známa najmä vďaka liečivému prameňu, ktorý má vraj zázračnú moc uzdravovať, my vám predstavíme niekoľko ďalších dôvodov, prečo ju navštíviť.

Marianka je najstaršie pútnické miesto v Uhorsku a leží na juhozápadnom okraji Malých Karpát uprostred dychberúcej prírody. Určite nie je cieľom len pre veriacich, ale aj príjemným miestom na výlet. Pár tipov vám predstavíme.

Bridlicová štôlňa
Bridlicová štôlňa

To najkrajšie z Marianky

Ak prídete do Marianky (autom alebo linkou Slovak Lines), začnite prechádzkou v malom, ale útulnom centre. Potom sa vyberte popri kláštore Kongregácie bratov Tešiteľov do Mariánskeho údolia. Práve tu sa nachádza  známa kalvária, Lurdská jaskyňa a Svätá studňa s peknou kaplnkou. Kalvárie sú síce miestom na modlitbu či rozjímanie, nielen veriaci si však užijú ich tajomnú atmosféru.

Bazilika narodenia Panny Márie
Bazilika narodenia Panny Márie
Bazilika narodenia Panny Márie
Bazilika narodenia Panny Márie

Je tu aj bývalý pavlínsky kláštor, Bazilika panny Márie a medzi kaplnkami objavíte aj bridlicovú štôlňu. Po opustení zastavanej časti obce Marianka sa vyberte po modrom cyklistickom značení (CZT 2009) k známemu Mariánskemu kameňolomu, kde sa okrem ťažby natáčali i niektoré scény z amerického filmu Dračie srdce z roku 1996.

Kameňolom
Kameňolom

Marianka je súčasťou Medzinárodnej mariánskej turistickej trasy Mariazell – Czenstochowa a tiež súčasťou Cyrilo-metodskej cesty. Je to európska kultúrna cesta, ktorá vzniká na silnom historickom príbehu a základoch kultúry, ktoré dali solúnski bratia európskemu spoločenstvu. Rovnako je súčasťou aj SacraVela, siete cezhraničných cyklotrás, ktoré vedú popri vzácnych sakrálnych pamiatkach.

Kaplnka
Kaplnka
Kalvária
Kalvária
Lurdská jaskyňa
Lurdská jaskyňa

Bridlicová minulosť

Spoločnosť na spracovanie bridlice založil v roku 1859 Francúz Paul-Eugéne Bontoux a prácu robotníkom uľahčovalo päť parných strojov a banské vozíky. Z bridlice sa vyrábala strešná krytina, dlažby či obklady. Z tej marianskej aj školské tabuľky, ktoré exportovali do celej Európy, Južnej Ameriky, Ázie i Orientu. Ťažbe bridlice v Marianke odzvonilo v roku 1916. Tabuľky na písanie nahradili zošity a bridlicovú strešnú krytinu pálená škridla.

Vďaka Spolku Permon Marianka tu uvidíte najmenšiu banskú expozíciu na Slovensku. Okrem dobových pohľadníc a fotografií si skúste, ako sa kedysi písalo griflíkom či ako sa osekávala bridlica. Alebo si z tohto originálneho materiálu vyrobte srdiečko. Bude vám pripomínať miesto, kde sa človek vracia s láskou.

Z histórie Marianky

Obec sa po prvý raz spomína v roku 1367 pod názvom Vallis Mariae. Uhorský kráľ Ľudovít I. Veľký ju v tomto roku daroval kláštoru paulínov, ktorý sám založil. V 14. storočí sa obec označovala aj ako Tol, Taal a Vallis Mariae in teuptonico Thal. Od 15. storočia sa zaužívalo slovenské pomenovanie Marianka.

Kláštor
Kláštor

Kláštor bol v 16. a 17. storočí sídlom generála paulínskej rehole a strediskom paulínskeho rádu v Uhorsku. Obec s kostolom a kláštorom zo 14. storočia sa postupne stala najnavštevovanejším pútnickým miestom na Slovensku. Pod názvom Marienthal ju veľmi dobre poznali aj veriaci z Dolného Rakúska.

Kaplnka svätej Anny
Kaplnka svätej Anny

Najznámejšou cirkevnou stavbou v obci Marianka je rímskokatolícky Kostol Narodenia Panny Márie. Postavili ho v roku 1377 v gotickom štýle, rozšírili v 17. storočí a barokovo prestavali v 18. storočí. V roku 1877 J. Lippert goticky upravil presbytérium, v lodi však zostala baroková štuková výzdoba klenby s motívom paulínskej rehole (dva levy pri pal­me). Táto výzdoba, ktorá sa delí na menšie obrazové kompozície zo života sv. Pavla Eremitu a sv. Antona Pustovníka od J. I. Mildorfera, prekrýva pôvodnú gotickú klenbu.

Svätá studňa
Svätá studňa