Navždy nás opustil Milan Sládek. Legendárny slovenský mím, choreograf a režisér

428
Milan Sládek

Milan Sládek, legendárny slovenský mím, choreograf, režisér a pedagóg, nás navždy opustil 4. decembra 2024. Jeho život a dielo zanechali nezmazateľnú stopu v oblasti pantomímy nielen na Slovensku, ale aj vo svete.

“Bol to človek s veľkým významom aj pre región Bratislavy. Bol to umelec svetového mena. Vynikajúci mím, režisér a dramaturg. Má za sebou bohatú medzinárodnú kariéru a účinkoval v 55 krajinách sveta. Veľké zásluhy má aj na oživení Divadla Aréna, ktoré neskôr prešlo do pôsobnosti našej župy. Maestro Sládek bol jeden z mála Slovákov, o ktorom možno hovoriť, že sa stal svetoznámym,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Za svoje celoživotné dielo bol ocenený Výročnou cenou Samuela Zocha – teda cenou, ktorú Bratislavský samosprávny kraj každoročne udeľuje výnimočným osobnostiam.

Milan Sládek sa narodil 23. februára 1938 v obci Streženice. Svoju umeleckú cestu začal štúdiom rezbárstva na Umeleckopriemyselnej škole v Bratislave, ktorú ukončil v roku 1957. Už počas štúdia sa venoval divadlu a prvé pantomimické vystúpenia absolvoval v rámci študentského amatérskeho divadla na Univerzite Komenského v Bratislave. Následne pokračoval v štúdiu herectva na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

V roku 1959 spolu s E. Žlábkom založil v Prahe pantomimický súbor, ktorý od roku 1961 až do jeho zákazu v roku 1968 pôsobil v Bratislave. Medzi jeho najznámejšie inscenácie patrili „Hadrář“, „Postřehy“, „Únos do ticha“ a „Komedie o Tobiášovi“. Jeho najznámejšou pantomimickou postavou sa stal svetovo uznávaný Kefka.

Po okupácii Československa v roku 1968 emigroval do Švédska a neskôr, v roku 1970, sa presťahoval do Nemeckej spolkovej republiky, kde našiel svoj druhý domov v Kolíne nad Rýnom. Tam 28. mája 1974 otvoril Divadlo Kefka (Theater Kefka), ktoré sa stalo významným centrom medzinárodnej pantomimickej scény.

Počas svojej kariéry vytvoril viac ako 46 autorských inscenácií a jeho umenie obdivovali diváci v 55 krajinách sveta. Okrem pantomímy sa venoval aj výtvarnému umeniu a svoje diela prezentoval na viacerých výstavách.

Milan Sládek bol nositeľom viacerých ocenení a vyznamenaní za svoj prínos k umeniu. V roku 1998 získal Cenu Ministerstva kultúry SR za vynikajúcu dlhoročnú prácu a osobný prínos pre slovenskú kultúru a umenie. V roku 2000 mu prezident Rudolf Schuster prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za celoživotné dielo v oblasti pantomímy, pedagogickú činnosť a dlhoročnú reprezentáciu Slovenskej republiky v zahraničí. V roku 2002 mu za celoživotné dielo udelili Cenu Jozefa Kronera.

Jeho odchod je veľkou stratou pre slovenskú aj svetovú kultúru. Jeho dielo a odkaz však zostanú navždy živé v srdciach jeho obdivovateľov a nasledovníkov.